Miesiąc Fotografii w Krakowie – 16.05–16.06

Już w maju po raz 11. ruszy #MiesiącFotografii w Krakowie. Szykuj się!

Rusza kolejna edycja Miesiąca Fotografii w Krakowie, największego festiwalu fotograficznego w Polsce. Tegoroczny Festiwal odbędzie się w maju i w czerwcu (#16.05– #16.06). Na program Miesiąca Fotografii w Krakowie złoży się kilkadziesiąt wystaw i wydarzeń. Wystawy odbywać się będą w najlepszych salach ekspozycyjnych Krakowa. Organizatorem festiwalu jest #FundacjaSztukWizualnych.

#SzykujSię!. Fotografia w świecie mody

Jak co roku podczas Miesiąca Fotografii w Krakowie –w ramach Programu głównego – zaprezentowane zostaną wystawy gwiazd światowej i polskiej fotografii. Tematem 11. edycji Miesiąca Fotografii jest moda – i różnorodne formy jej reprezentacji – jako zjawisko kulturowe.

„Tworząc tegoroczną edycję Miesiąca Fotografii i zastanawiając się nad jego formułą, przyjęliśmy szeroką definicję mody i stylu. Jesteśmy przekonani, że codzienny strój jest równie wart uwagi jak najbardziej wysublimowane haute couture. Moda, pojmowana szeroko, z uwzględnieniem wszystkich jej kontekstów, może stanowić klucz do zrozumienia całej kultury współczesnej – tłumaczy #TomaszGutkowski, dyrektor Miesiąca Fotografii w Krakowie.

Na Program główny festiwalu złoży się 10 wystaw, w tym #PograniczaMody – prezentowana w #BunkierSztuki ekspozycja wprowadzająca publiczność w założenia festiwalu oraz eksplorująca potencjał magazynu lajfstajlowego Sekcja eksperymentalna.

Moda na pograniczu – między intymnością a społecznym konformizmem

#PograniczaMody to wystawa centralna 11. edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Poświęcona krytycznej analizie roli ubioru, wyglądu, stylu i mody we współczesnej kulturze zachodniej, stanowić będzie klucz do zrozumienia szerokiej definicji mody przyjętej na potrzeby całego Programu głównego festiwalu. To od niej warto rozpocząć zwiedzanie wystaw Miesiąca Fotografii w Krakowie w tym roku.

W ramach wystawy zostaną zaprezentowane projekty poświęcone szerokiemu spektrum tematów – od refleksji nad indywidualnym stylem, aż po przyjrzenie się schematom zewnętrznie narzucanych wzorców; od prywatnych i intymnych rytuałów, po użycie mody jako narzędzia wymuszania i egzekwowania społecznego konformizmu. Wśród poruszanych wątków znajdą się m.in. przebranie, kamuflaż, maska czy uniform. Wystawa będzie prezentowana w #GaleriaSztukiWspółczesnejBunkierSztuki (pl. Szczepański 3A).

„W Bunkrze Sztuki będzie można zobaczyć m.in. instruktażowe zdjęcia dla agentów STASI pokazujące, jak przebrać się za fotoamatora lub policjanta; dumnie pozujących rzeźników i pijanych biznesmenów; snajperów ukrytych w trawie i afrykańskie maskarady, a także ręcznie malowane kurtki załóg bombowców z II wojny światowej i fotografie z jednego z krakowskich zakładów fryzjerskich. Idea wystawy zakłada, że moda i styl mogą być zarówno narzędziem konstruowania i manifestowania jednostkowej tożsamości, jak i metodą na jej podporządkowywanie i dyscyplinowanie. Obok siebie zaprezentowane zostaną zdjęcia, filmy i prace wideo artystów działających na polu dokumentu i kreacji oraz fotografie pochodzące z archiwów prywatnych i tych należących do instytucji władzy. Program tej wielowątkowej ekspozycji zostanie wzbogacony przez elementy interaktywne i czynnie angażujące publiczność – opowiada #PawełSzypulski, główny kurator projektu.

Od Gundlacha po #FashionFilms

Do współpracy przy tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii zaproszono wielu wybitnych twórców i specjalistów. Wystawy będą się odbywać równolegle w najlepszych salach ekspozycyjnych Krakowa, a towarzyszyć im będą spotkania, warsztaty, projekcje oraz wykłady.

„Szykuj się!” to hasło tegorocznej edycji. „Uznaliśmy, że moda, niezależnie czy codzienna, czy z wybiegów, zawsze wiąże się z przygotowaniami, z pewnego rodzaju kreacją, szykowaniem się i rytuałem” – mówi #KarolHordziej, dyrektor artystyczny Miesiąca Fotografii.

Wśród wystaw Programu głównego tegorocznej edycji MFK znajdzie się duża wystawa historyczna – prezentowany w #MuzeumNarodowym przegląd najwybitniejszych dzieł z tradycyjnego nurtu fotograficznej reprezentacji mody, będący wyborem najciekawszych prac z kolekcji fotografii mody XX wieku F.C. Gundlacha, powstałej z założeniem poszukiwania prac najlepiej oddających ducha czasów. Na wystawie pokazane zostaną prace takich twórców jak: #RichardAvedon, #GuyBourdin, #DavidLaChapelle, #PeterLindbergh, #HelmutNewton, #TimWalker czy sam #FCGundlach. Będzie też ekspozycja wskazująca drogi najnowsze – wystawa kuratorska prezentująca najsilniejszy współcześnie kierunek rozwoju praktyki reprezentacji mody: film poświęcony modzie (#NickKnight – Fashion Films/Showstudio, #AngelWawel).

W Programie głównym również: przekrojowa wystawa twórczości Waltera Pfeiffera, prekursora stylu fotografii mody lat 90. charakteryzującego się połączeniem kreacji i dokumentu (Galeria Starmach); nieprezentowane dotąd zdjęcia #CorinneDay z prywatnego archiwum artystki (Galeria Pauza); nowe spojrzenie na twórczość klasyka polskiej fotografii mody Tadeusza Rolke oraz drugie oblicze Ghislain’a Dussart’a, oficjalnie znanego jako twórca ikonicznego fotograficznego wizerunku Brigitte Bardot (obie wystawy w MOCAK); współczesny dokument poświęcony obsesji związanej z modą (Milou Abel, ZPAF); instalacja poświęcona modzie w kontekście wzajemnych wpływów kulturowych w realiach obszarów postkolonialnych (#RoyVillevoye, #MuzeumEtnograficzne) oraz wschodzące gwiazdy nowego pokolenia – ukraiński duet #Synchrodogs (#GaleriaNewRoman).

200 stron wystawy

Sekcja eksperymentalna to część programu, w ramach której organizatorzy stawiają na nowe sposoby generowania treści i ich prezentacji w ramach festiwalu. Po całkowicie interaktywnej wystawie pokazywanej w Bunkrze Sztuki w roku 2012 druga odsłona Sekcji przybierze kształt drukowanego magazynu. Do pracy nad projektem zaproszono specjalistów, którzy w swojej codziennej pracy zajmują się zawodowo modą. Rezultatem ich pracy będzie 200-stronicowy magazyn „Maj” zawierający teksty, ilustracje, eseje wizualne oraz sesje zdjęciowe. „#MagazynMaj ma stanowić artystyczną refleksję na temat pracy i wrażliwości osób związanych z modą, a także stanowić przyczynek do myślenia o polskim stylu życia w ogóle. Inspiracją dla nas był pierwszy polski magazyn lajfstajlowy – «Ty i Ja»” – mówi redaktor naczelna magazynu „Maj” #KarolinaSulej.

Do pracy nad wspólnym magazynem zasiedli m.in.: #PhilipNiedenthal z #HarpersBazaar, #MikołajKomar z #KMAG, #JanuszNoniewicz z Katedry Mody warszawskiej #ASP, krytyk mody #MarcinRóżyc, naczelna tygodnika  #Przekrój #HannaRydlewska, producentka, managerka i organizatorka pokazów #AnnaŻurawska oraz fotografka #ZuzaKrajewska. Nad całością czuwa #RaphaëlleStopin, dyrektor artystyczna festiwalu Fotografii Mody w #Hyères, która podjęła się roli mentorki projektu.

Ekspansja Sekcji ShowOFF

Ciesząca się olbrzymią popularnością Sekcja #ShowOFF skierowana jest do młodych polskich artystów stojących u progu kariery, dla których to często pierwsza okazja do profesjonalnej pracy nad indywidualną ekspozycją i szansa na prezentację swojej twórczości przed wielotysięczną międzynarodową publicznością festiwalu.

Na tę część programu złoży się 10 wystaw młodych artystów sztuk wizualnych wybranych w otwartym konkursie spośród rekordowej ilości nadesłanych zgłoszeń. Jury w składzie: #KubaBąk, #Bownik, #DorotaBuczkowska, #CecyliaMalik i #MarikaZamojska, kierując się potrzebą poszukiwania nowych zjawisk we współczesnej fotografii i doceniając spójność nadesłanych projektów, wybrało dziesięciu laureatów. Są nimi: #KajaDobrowolska, #YurkoDyachyshyn, #AnnaKieblesz, #AleksandraLoska, #PiotrMacha, #SergeyMelnitchenko, #OndřejPřibyl, #DominikRitszel, #AlexandraSoldatova i #MilenaSoporowska. Laureaci wspólnie z kuratorami pracują obecnie nad ostatecznym wyborem prac, sposobem i miejscem prezentacji wystawy.

„Oprócz aplikacji z Polski przed kuratorami zaprezentowano fotografie z krajów sąsiadujących, co zaowocowało wybraniem dwójki osób z Ukrainy, i po jednej z Białorusi oraz Czech. Pomimo że medium dominującym w konkursie była fotografia, wybrane zostały trzy projekty wykorzystujące video art” – tłumaczy koordynator Sekcji ShowOFF #PiotrSikora.

Wydarzenia towarzyszące: Spotkania mistrzowskie, #PrzeglądPortfolio, #SlideNite, #photo.mov, warsztaty i dyskusje

Wydarzenia towarzyszące wystawom Miesiąca Fotografii 2013 są integralną częścią Programu głównego tegorocznego festiwalu. Przez cały miesiąc będą się odbywać warsztaty oraz spotkania z artystami, w tym roku także w ramach nowej serii Spotkań mistrzowskich – niezwykłej okazji do poznania dorobku ciekawych twórców, dyskusji, wymiany doświadczeń, być może nawet poznania tajników najwspanialszych sesji. W tegorocznym programie Wydarzeń towarzyszących tradycyjnie znajdą się również pokazy filmów prezentujących sylwetki artystów, związanych z tematem przewodnim tegorocznej edycji Miesiąca Fotografii.

W tym roku w ramach Wydarzeń towarzyszących zorganizowany zostanie również Przegląd Portfolio, będący niepowtarzalną okazją do spotkania i uzyskania cennych wskazówek od ekspertów. Rezultatem tych spotkań bywają nieraz decyzje o współpracy wystawienniczej czy wydawniczej – warto!

W programie Wydarzeń towarzyszących w tym roku znajdzie się również #SlideNite – cieszące się olbrzymią popularnością plenerowe pokazy slajdów. Pokazy podzielone będą na bloki tematyczne: prezentacja najciekawszych polskich fotoreportaży minionego roku, okładki czołowych współczesnych i historycznych magazynów modowych, oraz prezentacja wyników rozpoczynającego się właśnie międzynarodowego konkursu fotograficznego photo.mov, nowości w programie festiwalu skierowanej do środowiska twórców eksperymentujących z fotografią, poszukujących nowych form wyrazu.

Szykuj się na #MiesiącFotografii w Krakowie!

Dodaj komentarz

-->