Koniec z wiecznym wczytywaniem YouTube’a. Naukowcy użyją sztucznej inteligencji

źródło: YouTube

Grupa zajmujących się sztuczną inteligencją badaczy z Massachusetts Institute of Technology twierdzi, że znalazła rozwiązanie problemu, który codziennie trapi miliony ludzi. Chcą zapobiec przerwom i długiemu wczytywaniu się filmików, wykorzystując tzw. uczenie maszynowe – ich system Pensieve ma rozgryźć uniwersalny algorytm używany w internetowych playerach i przyspieszyć cały proces, niezależnie od szybkości połączenia.

Teoretycznie serwisy takie jak YouTube czy Netflix radzą sobie z wysokiej jakości klipami coraz lepiej. Jak twierdzą jednak naukowcy z MIT, w praktyce wygląda to tak, że wideo jest dzielone na kawałki i bardzo często odświeżane po kolei, przez co trudniej często szybko wrócić do wcześniej obejrzanego fragmentu.

Użycie sztucznej inteligencji ma nauczyć algorytm radzenia sobie w różnych sytuacjach, często nieoczekiwanych – na przykład przy zrywanym połączeniu podczas podróży pociągiem lub w tłumie, gdzie często o zasięg muszą walczyć tysiące osób. System Pensieve ma ograniczyć nagłe zatrzymywanie się filmów i ponowne wczytywanie aż o 30 procent. Oto wizualizacja, pokazująca jak działa system:

Wyniki badań i efekty miesięcznych testów z użyciem m.in. Netflixa mają zostać zaprezentowane na odbywającej się za kilka dni konferencji SIGCOMM w Los Angeles. Jeśli technologia wejdzie do użytku, znajdzie zastosowanie nie tylko w serwisach odtwarzających wideo, ale także w aplikacjach streamujących obraz na żywo.

źródło: The Next Web

196 komentarzy

Dodaj komentarz

-->