Nie zdążyliście zrobić jeszcze świątecznych prezentów, a co gorsza nie macie na nie pomysłu? Przychodzimy z pomocą! Mamy dla was propozycje komiksowe, które mogą stać się świetnym podarunkiem zarówno dla dzieci, nastolatków, jak i osób dorosłych.
Dla dzieci
“Malutki Lisek i Wielki Dzik. Tam”
Ta opowieść o sile przyjaźni ma w sobie coś magicznego. Coś, co sprawia, że w komiksie wydanym przez Egmont, można dosłownie z miejsca się zakochać. Mamy tutaj dosłownie wszystko – piękne rysunki, zyskujących z miejsca naszą sympatię bohaterów oraz mądry i z wyczuciem napisany scenariusz. Autorką komiksu jest Berenika Kołomycka, graficzka, ilustratorka i projektantka. Album powstał jako rozwinięcie krótkiej historii nagrodzonej w drugiej edycji „Konkursu imienia Janusza Christy na komiks dla dzieci”.
„Bajka na końcu świata”
Jeśli szukacie tytułu dla tego najmłodszego rodzeństwa, to koniecznie zwróćcie uwagę na „Bajkę na końcu świata”. Komiks Marcina Podolca jest kolorowy, niesztampowy, pełen pozytywnej energii i wiary w inteligencje dzieci w roli czytelników.
„Studio tańca”
A może coś dla dziewczynek? W takim razie poszukajcie na sklepowych półkach humorystycznej serii komiksowej, za którą odpowiedzialny jest francuski duet Beka i Crip. Historia trzech dziewczyn ze szkoły tanecznej wciąga od początku do końca, a ich nastoletnie perypetie bawią i uczą jednocześnie. Jest tu cała gama dziewczyńskich tematów – od pierwszych miłostek, poprzez trudy szkolnego życia, rywalizację ze zbyt pewnymi siebie chłopakami, aż do radości płynącej z koleżeństwa.
Dla nastolatków
„1984”
Klasyczna książka George’a Orwella doczekała się nie tylko kinowej wersji, ale równiej tej komiksowej. Stworzył ją brazylijski artysta Frido Nesti, któremu udało się w pełni oddać klimat futurystycznej tyranii. Dla wielbicieli mrocznych, sugestywnych i oszczędnych w formie ilustracji jest to rzecz obowiązkowa.
„Tytus, Romek i A`Tomek SUPERKOLEKCJA 25 ksiąg przygód”
Komplet 25 oryginalnych wydań komiksów z Tytusem, Romkiem i A`Tomkiem, autorstwa Henryka Jerzego Chmielewskiego, zwanego Papciem Chmielem, zebranych razem w kolekcjonerskim pudełku. Głównym bohaterem niniejszej powieści rysunkowej jest Tytus de Zoo. Tytus oraz dwaj jego przyjaciele – Romek i A`Tomek – znani już wcześniej z gazety harcerskiej `Świat Młodych`, gdzie od 1957 roku ukazywały się w odcinkach przygody tej wesołej trójki.
„Moon Knight”
Moon Knight to relatywnie mało w Polsce znany bohater z uniwersum Marvela. Bez wątpienia jest wyjątkowy heros, wyróżniający się na tle całej reszty facetów w trykotach. Żyje kilkoma tożsamościami, ma problemy psychiczne, pracuje dla starożytnego egipskiego boga i nie brzydzi się przemocą. Brzmi intrygująco? I tak właśnie jest.
Dla dorosłych
„Szninkiel”
Szninkiel” jest jednym z najbardziej znanych dzieł spółki autorskiej Jean Van Hamme (scenariusz) – Grzegorz Rosiński (rysunki). Przed laty album ten ukazał się w Polsce w wersji czarno-białej, później mieliśmy wersję kolorową, a niedawno wydawnictwo Egmont wydało ponownie to bezsprzeczne arcydzieło. Idealny pomysł na prezent.
„V jak Vendetta”
Kolejny klasyk, który trzeba po prostu przeczytać. Alan Moore przedstawia w nim dystopijną alternatywną rzeczywistość lat dziewięćdziesiątych XX wieku. W poprzedniej dekadzie zimna wojna przerodziła się w gorącą, a Anglia, gdzie rozgrywa się cała akcja komiksu, przetrwała atomową hekatombę, by przerodzić się w państwo totalitarne.
„Animal Man. Omnibus”
Prawdziwa cegła na wiele godzin czytania. Jest to pierwsze w naszym kraju wydanie wszystkich przygód Animal Mana ze scenariuszami słynnego twórcy Granta Morrisona. Buddy Baker, który walczy ze złem jako Animal Man, to nieco mniej znany bohater DC, a szkoda, bo jego przygody to kawał pasjonującej lektury. Główną siłą komiksu jest zawarta w nim refleksyjność, a także specyficzne poczucie humoru. No i w ogóle, jak nie polubić herosa, który, co prawda potrafi przejmować moce zwierząt, ale musi też żyć na koszt swojej żony, bo bycie przykładnym obywatelem, ciężko pracującym na rodzinę, przychodzi mu dość ciężko.
Tekst: archer