Kilkanaście gwiazd ze świata nauki i kultury czyta raport klimatyczny

ASZdziennik zorganizował Narodowe Czytanie Raportu Klimatycznego. Zachęcili do udziału w akcji plejadę gwiazd, którzy zajmują się przeróżnymi rzeczami, mają własne poglądy i spojrzenie na rzeczywistość.

– Rozejrzeliśmy się dookoła i doszliśmy do wniosku, że warto głośno przeczytać wyjątkowy tekst – najnowszy Raport Klimatyczny przygotowany przez IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu). Być może jest to najważniejszy tekst, jaki obecnie istnieje. Bez jego zrozumienia i wprowadzenia w życie niezbędnych zmian, nie zostanie nam i naszym dzieciom wiele czasu na to, żeby się jeszcze trochę z czegoś pośmiać, a bardzo byśmy chcieli. Chcemy, żeby ten raport przeczytało i zrozumiało jak najwięcej ludzi – mówi Jakub Smaga szef serwisu ASZdziennik.

Troska o naszą planetę

Według najnowszego Raportu Klimatycznego IPCC globalne ocieplenie o 1,5°C i 2°C zostanie przekroczone w XXI wieku, o ile w najbliższych dekadach nie nastąpi głęboka redukcja emisji CO2 i innych gazów cieplarnianych. Wobec powyższego wzrośnie częstotliwości równoczesnych fal upałów i susz w skali globalnej. Uaktywni się pogoda pożarowa w niektórych regionach wszystkich zamieszkanych kontynentów oraz spotęgowane będą powodzie w niektórych miejscach.

Działalność człowieka spowodowała tak krytyczny stan naszej planety. Najwyższy czas naprawić to co się zepsuło. Ważne jest zabranie głosu i zrozumienie w jak poważnej sytuacji się znajdujemy. Udział w akcji wzięli się m.in: Krzysztof Zalewski, Areta Szpura, Ralph Kaminski, Sylwia Chutnik, Margaret,  Jakobe Mansztajn z Make Life Harder, Rosalie, Artur Rojek, Agnieszka Szydłowska, Michał Żebrowski, Abelard Giza, Włodi Włodarczyk, Mela Koteluk, Monika Płatek, Vogule Poland, Wiktoria Jędroszkowiak, Lanberry czy Zuza Jabłońska.

Każdy z nas może przyczynić się do zmiany. Wystarczy przeczytać wybrany fragment raportu, nagrać video i podzielić się ze swoimi znajomymi #ASZklimat.

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->