Bob Dylan laureatem literackiego Nobla!

bob dylan, literacki nobel

Ikona współczesnej kultury amerykańskiej. Piosenkarz, poeta, kompozytor, bard. Ma na koncie Grammy, Oscara i Nagrodę Pulitzera. Teraz, do jego kolekcji dojdzie kolejna statuetka. Bob Dylan otrzymał literackiego Nobla za – jak podała szwedzka Akademia „tworzenie nowych form ekspresji w ramach wielkiej tradycji pieśni amerykańskiej”.

Bob Dylan to wielki poeta, uosobienie tradycji. Od 54 lat wymyśla siebie na nowo, tworzy dla siebie nowe tożsamości. Jeśli dopiero zapoznajesz się z jego twórczością, warto przeczytać, a właściwie posłuchać jego albumu „Blonde on blonde” z 1966 roku. Mnóstwo klasyków, to wyjątkowy przykład tego, jak on rymuje, w jak obrazowy sposób pisze.

tłumaczyła sekretarz nagrody Sara Danius po ogłoszeniu laureata.

bob dylan, literacki nobel

Nagroda warta jest 8 milionów koron szwedzkich, czyli ponad 927 tys. dolarów. Jest to pierwsza Literacka Nagroda Nobla dla amerykańskiego twórcy od 1993 roku, gdy wyróżnienie otrzymała Toni Morrison.

Bob Dylan od wielu lat wymieniany był jako jeden z faworytów do prestiżowej nagrody. Mimo wszystko, krytycy powtarzali, że jego twórczość nie pasuje do tradycyjnie rozumianych form literackich, docenianych do tej pory.

Publikacje:

1971: Tarantula
1973: Writings and Drawings
1985: Lyrics 1962-1985
1994: Tarantula – poems
2004: Chronicles: Volume One – autobiografia
2004: Lyrics 1962–2001

Nagroda zostanie wręczona 10 grudnia, w rocznicę śmierci Alfreda Nobla – fundatora nagrody.

Dodaj komentarz

-->