Akcja: Wielki powrót muralu, czyli jajo atakuje

Zagadkę, co było pierwsze – jajko czy kura, na razie zostawmy. Ważne, że był #mural. I że znowu będzie. Dla wszystkich osób, które tak jak ja zadzierają głowy i z dziecięcą radością podziwiają monumentalne #grafiki na budynkach, będzie to nie lada gratka. Na #RondoWiatraczna wraca mural #PolDrobu.

Jajko i kura to oba elementy dawnej reklamy #PolDrobu, kultowego PRL-owskiego muralu z #RondaWiatraczna. Po tym, jak kamienicę przy Grochowskiej 215 poddano termoizolacji, praca została przykryta grubą warstwą styropianu. Udało się jednak ocalić przed zniszczeniem charakterystyczną połówkę jaja. Teraz cała grafika zostanie zrekonstruowana i odsłonięta. I to już za moment, bo w piątek – #8.11.

Poza walorami artystycznymi, mural ma w sobie kawał historii. Tak jak w centrum słyszy się „spotkajmy się pod Rotundą”, tak na Pradze umawiano się „pod jajem”. Poza tym, gdy powstawał, był prawdopodobnie jedyną w całym kraju #reklamą o charakterze przestrzennym.  O rekonstrukcję zabiegano trzy lata. W końcu się udało, jednak mural pojawi się w trochę innym miejscu, bliżej Uniwersamu – przy ulicy Męcińskiej 42. Ale nie będzie zwyczajnie. Zgodnie z pomysłem mieszkańców #Grochowskiej215, #jajo stanie się #KapsułąCzasu, miejscem na pamiątki związane z lokalną społecznością. Chcesz podzielić się #zdjęciami, #listami czy #planami zabudowy? Zostaw je w jaju. Odsłonięciu muralu towarzyszyć będzie wernisaż wystawy poświęconej muralom PRL – w pobliskiej kawiarni #KiciaKocia.

 

Start: 19:00
Wstęp: wolny

Dodaj komentarz

-->