„Zwierzęta nocy” – misterna łamigłówka

Za sprawą „Nocnych zwierząt” Tom Ford wychodzi ze swojej strefy komfortu. Elegancko skrojone garnitury reżyser odkłada na bok, robiąc miejsce dla zmysłowych nimf, które prezentują swoje fizyczne niedoskonałości. To właśnie „niedoskonałościami” zajmuje się pozornie idealna Susan (Amy Adams), bogata kuratorka wystaw sztuki współczesnej. Kobieta zaczyna gubić się we własnych frustracjach, z trudem odczuwa radość ze swojego luksusowego życia. Na ratunek przychodzi specjalna przesyłka w postaci niewydanej jeszcze powieści jej byłego męża (Jake Gyllenhall). W momencie gdy Susan rozpoczyna lekturę tajemniczego maszynopisu, filmowa wizja Forda przenosi się do niebezpiecznego świata literackiej fikcji i wspomnień bohaterki. Kolejne strony odurzają Susan niczym narkotyk, a lektura staje się katalizatorem zmian w życiu bohaterki. Czy nie jest jednak na nie za późno?

Seansowi „Nocnych zwierząt” towarzyszy wrażenie nieustannego déjà vu: jedno rozwiązanie narracyjne przywołuje na myśl „Funny Games” Hanekego, inne z kolei dzieła Lyncha czy De Palmy, czuć też ironię godną braci Coen… Twórca świadomie zmienia rejestry – z jednej strony prezentuje z powagą wysublimowany pastisz (western, kryminał), z drugiej jego parodystyczne przetworzenie. Scala swoją wizję z cudzych skrawków i klisz, ale kogo to obchodzi, skoro stworzył dzieło, które przede wszystkim angażuje widzów emocjonalnie, trzyma  w napięciu. Reżyser sprawnie równoważy sekwencje nawet najbardziej nieludzkiej przemocy za pomocą prześmiewczego humoru, którego w „Nocnych zwierzętach” nie brakuje.

Ta misternie utkana – zarówno psychologicznie, jak i gatunkowo – łamigłówka zawdzięcza swój sukces także genialnej obsadzie. Być może najjaśniejszą gwiazdą nie jest w tym przypadku ani Adams ani Gyllenhaal, a coraz bardziej rozpoznawalny Michael Shannon („Człowiek ze stali”, „Take Shelter”). Jego interpretacja postaci szalonego kowboja z zasadami to być może materiał na  Oscara.


„Zwierzęta nocy”
(„Nocturnal Animals”)
obsada: Amy Adams, Jake Gyllenhaal
USA 2016, 115 min
UIP, 18 listopada
FILM
5A!

2 komentarze

Dodaj komentarz

-->