Zupa z foki i zapiekanka z renifera. Takie specjały serwują w szpitalu na Alasce!

jedzenie w szpitalu usa
Fot: José Ignacio Pompé /Unsplash

Kto był choć raz w polskim szpitalu, z pewnością miał okazję skonfrontować się z dość oryginalnym menu, jakie oferują placówki służby zdrowia.

Jedzenie w szpital na Alasce

Jakie było nasze zdziwienie, kiedy usłyszeliśmy o tym, że na Alasce wprowadzono nowe szpitalne menu. I to takie, które serio zaskoczy nawet najbardziej obytego foodie. W menu szpitala Alaska Native Medical Center w Anchorage pojawiły się takie potrawy, jak zapiekanka z renifera, ikra ze śledzia, biszkopty brzozowe, zupa z foki czy lody eskimoskie (wykonane z użyciem tłuszczu zwierzęcego). Jak widać, weganie obejdą się raczej smakiem, ale sam propozycje menu muszą robić wrażenie. 

Skąd taki pomysł? Jeszcze do 2014 roku w szpitalu karmiono jak w większości placówek. Jednak w tym czasie doktor Ted Mala, wraz z jednym z kongresmanów zaczął lobbować, by w szpitalu wystartowano z programem diety typowej, dla tego regionu. Lekarz uzasadniał, że naturalna dieta pełni bardzo ważną funkcję w procesie dochodzeni do zdrowi,  rdzenni mieszkańcy tych terenów przyzwyczajeni są właśnie do takich potraw. Po zaakceptowaniu tego typu pomysłu przez władze pojawił się jeszcze problem zaopatrzenia. W końcu zdobicie części składników to nie kwestia wyprawy do marketu. Okazuje się jednak, że szpital mógł liczyć na liczne wsparcie finansowe oraz na dostawy, które realizują byli pacjenci…


Myślicie, że taki pomysł miałby szansę powadzenia w Polsce?

-->