Zs – tytani awangardy – zaczynają trasę po Polsce

Zs to jedna z najprężniejszych instytucji na nowojorskiej scenie awangardowej. Założona na początku trwającego wieku przez saksofonistę Sama Hilmera grupa gościła w swoich szeregach wielu kluczowych improwizatorów z Wielkiego Jabłka. W 2010 rozerwała z kolei na kawałki scenę eksperymentalną na Off Festivalu.

Prawdziwy przełom nadszedł z kolei dwa lata później kiedy w stałym składzie znaleźli się Greg Fox oraz Patrick Higgins. Ten pierwszy jest znany chociażby z grania w Liturgy, Ex Eye i Guardian Alien oraz współpracy przy najlepszych projektach Bena Frosta. Fox zaskarbił sobie opinię jednego z najbardziej utalentowanych i kreatywnych współczesnych perkusistów i niezwykłe show jest w stanie dać także w pojedynkę. Higgins jest z kolei równie uznanym gitarzystą, kompozytorem i producentem. Grał razem z legendarnym Arto Lindsayem, a założonym przez niego Future-Past Studios nagrywali chociażby John Zorn, Last Shadow Puppets czy The National.

To właśnie w tym składzie trio wydało świetnie przyjęty album „Xe“ w 2015 roku i przypieczętowało swój status. Najnowszym nabytkiem zespołu jest, obsługujący elektroniczne instrumentarium, Michael Beharie i w tej odświeżonej konfiguracji Zs nagrali płytę „NOTH“, która jak na razie ma być dostępna do kupienia wyłącznie na ich europejskich koncertach. Aż cztery polskie występy będą okazją by przekonać się gdzie teraz Nowojorczycy zabrnęli w swojej fuzji jazzu, rocka, elektroniki i eksperymentu. Nie ma drugiego takiego zespołu i trzeba się o tym przekonać właśnie na żywo.

 

Koncerty Zs:

8.02
Kraków
Klub RE
ul. Św. Krzyża 4
start: 20.00
wstęp: 20-30 PLN

9.02
Warszawa
SPATiF
Al. Ujazdowskie 45
start: 20.00
wstęp: 30-50 PLN

10.02
Gdańsk
Stacja Orunia
ul. Dworcowa 9
start: 20.00
wstęp: 20-35 PLN

11.02
Poznań
Scena Robocza
ul. Grunwaldzka 22
start: 20.00
wstęp: 30-50 PLN

Dodaj komentarz

-->