Z koszykiem wśród komiksów – wrześniowe premiery!

Druga wojna światowa i wchodzenie w dorosłość– sprawdźcie, na jakie komiksy warto zwrócić uwagę we wrześniu:

„Weź się w garść” to pełnometrażowy debiut Anny Krztoń. Autorka zasłynęła swoimi obyczajowymi zinami, a album jest rozwinięciem tej tematyki. Na blisko 250 stronach Krztoń snuje opowieść o sobie i swoich przyjaciółkach od liceum, przez studia, po rzeczywistość, w której trzeba być dorosłym. Komiks jest historią o wyobcowaniu, potrzebie bliskości i miłości, a także o spełnianiu swoich marzeń mimo wszystko. Nie jest jednak ckliwą opowieścią o dorastających nastolatkach. To przede wszystkim zapis dramatów i traum, od patologicznych rodziców, przez nieudane związki, po próby samobójcze. Najmniej w historii Krztoń jest jej samej, bo autorka chowa się za biografami swoich przyjaciółek, zdradzając ze swojego życia bardzo mało. Lektura obowiązkowa.

Dobry dopełnieniem komiksu Polki powinno okazać się „Pewnego lata” duetu Mariko Tamaki (scenariusz) i Jillian Tamaki (rysunki). Album dostał nagrodę Eisnera, czyli komiksowego Oscara i w 2016 roku trafiał najczęściej na czarną listę w amerykańskich bibliotekach. Oburzenie wywoływały między innymi sceny z narkotykami i postacie LGBTQ. Sam komiks jest historią dwóch dziewczynek, które wyjeżdżają na wakacje. To lato zapamiętają na zawsze, bo przestaną być dziećmi i zmierzą się z kryzysami rodzinnymi.

Marvano (pseudonim Marka van Oppena) zasłynął komiksowymi adaptacjami prozy sci-fi Joe Haldemana („Wieczna wojna” i „Wieczna wolność”), ale ostatnio skupił się na historyczno-kostiumowych komiksach osadzonych w realiach drugiej wojny światowej. Takim projektem jest właśnie „Brygada Żydowska” opowiadająca o uformowanym przez Brytyjczyków oddziale złożonym z żydowskich żołnierzy, którzy prowadzili antynazistowską krucjatę w Europie i brali udział w proklamowaniu państwa Izrael. Zapowiada się komiksowe połączenie „Złota dla zuchwałych” z „Bękartami wojny”. Trzeba sprawdzić.

Tekst: Łukasz Chmielewski

 

“Weź się w garść”
Anna Krztoń
Wydawnictwo Komiksowe 2018

“Pewnego lata”
Mariko Tamaki, rys. Jillian Tamaki
Kultura Gniewu 2018

“Brygada Żydowska”
Marvano
Egmont 2018

Dodaj komentarz

-->