Z koszykiem wśród komiksów – styczniowe premiery!

Łyżwiarka, kosmici i rodzina w lesie – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w styczniu!

Nowy rozdział w DC i biografii Supermena. Było już ich przynajmniej kilka, a ostatnio wręcz dość często. Ciągle jednak łudzę się, że któryś z tych komiksów wniesie coś ciekawego do uniwersum Kryptonijczyka. „Superman. Ten, który spadł” dość dobrze rokuje. Obca planeta. Ojciec i syn z supermocami. Pasożyt, który przejmuje kontrolę nad umysłem. Byłby z tego dobry dramat społeczny w kostiumie sci-fi. Wyjdzie pewnie trykociarstwo, ale spróbować można.

Tillie Walden jest autorką „Załogi promienia”, queerowego esefa o grupie przyjaciół, dla których tożsamość i życie w zgodzie z samym sobą są najważniejsze. „Zawirowania” są jej biografią (autofikcją?) i opowiadają o jej doświadczeniach jako nastolatki, kiedy trenowała łyżwiarstwo. Będę porównywał ten komiks z „Poliną” Bastiana Vivesa (świetny album, polecam), o którym ostatnio zrobiło się głośno za sprawą skandalu z pedofilią w tle.

Tomka Leśniak chyba nie trzeba przedstawiać (rysownik Jeża Jerzego czy cyklu satyr „Polska Mistrzem Polski”). Wojtek Wawszczyk pewnie bardziej znany jest w świecie reklamy (dyrektor kreatywny Human Ark), ale na komiksie także mocno odcisnął już swoje piętno (jego kapitalny autorski album „Pan Żarówka” wydało w USA jako „Mr. Lightbulb” kultowe Fantagraphics). „Fungae” jest ich wspólnym dziełem. Początkowo miała to być krótka i prosta historia o rodzinie w lesie, ale finalnie album ma ponad 400 stron i zapowiada się na bardzo gęstą od symboliki opowieść, w której część narracji została przeniesiona na warstwę graficzną. Wawszczyk udowodnił już, że potrafi z wyczuciem i przejmująco opowiadać o człowieku. A przykładowe plansze pokazują, że Leśniak transmutował jego historię w niepokojącą oprawę wizualną. Musisz-mieć.

 

Zawirowania
Tillie Walden
Kultura Gniewu 2023

Fungae
sc. Wojtek Wawszczyk, rys. Tomasz Lew Leśniak
Kultura Gniewu 2023

Superman. Ten, który spadł
sc. Phillip Kennedy Johnson, rys. Scott Godlewski, Phil Hester
Egmont 2023

 

-->