Z koszykiem wśród komiksów – lutowe premiery!

Antykwariusz, pasterz i dwóch Francuzów w aucie – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w lutym!

 

„Długi żywot” Stanislasa Moussé jest komiksem niemym i opowiada o pragnieniu zemsty pasterza, któremu armia półludzi-półzwierząt wymordowała rodzinę. Z opisu wydawcy wynika, że autor jest pasterzem, który rysuje komiksy. Grzechem byłoby nie sprawdzić, bo to może być mieszanka wybuchowa. Oczywiście są „ale”. Nieme komiksy są obarczone ryzykiem: zwykle to uproszczenia albo nieczytelność. A przypowieści czy alegorie łatwo osiadają na mieliznach infantylizmu.

„Visa tranzytowa” to swoisty pamiętnik jednego z gigantów niezależnego komiksu frankofońskiego, Nicolasa de Crecy, który powraca w nim do samochodowej wyprawie sprzed lat przez Europę i to tę dziką z punktu widzenia Francuza. Dwóch młodych mężczyzn z zamożnego kraju i odmienność kulturowa oraz ubóstwo ekonomiczne obcych krain mogą być dobrym punktem wyjścia do rozważań o człowieku. Zwłaszcza że to komiks stworzony post factum.

Sergio Toppi jest geniuszem. Uwielbiam oglądać jego prace. Oglądać, bo to rewelacyjne grafiki, ale jako komiksy w sensie fabularnym czasem nie dają już rady ze względu na odległy czas powstania. „Kolekcjoner” opowiada o handlarzu antykami, który przemierza świat w poszukiwaniu artefaktów. To może być dobry punkt wyjścia do opowieści o człowieku, o przeszłości i jej odpryskach w teraźniejszości. I co ważne, nawet jak komiksy nie dadzą rady, to pozostanie album z kapitalnymi grafikami. 

Visa tranzytowa
Nicolas de Crecy
Timof Comics 2023

Długi żywot
Stanislas Moussé
Timof Comics 2023

Toppi. Kolekcja: Kolekcjoner
Sergio Toppi
Lost In Time 2023

 

-->