Z koszykiem wśród komiksów – październikowe premiery!

Kryminał retro, współczesna obyczajówka i przygodówka dla dzieciaków, – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w październiku!

Wydawnictwo Marginesy umie przekonywać do swoich tytułów, reklamując „Złoty Berlin” takim zdaniem: „Przemoc, seks, narkotyki i ukryty skarb w Berlinie lat 30.” Mnie to kompletnie wystarcza. Kryminał o glinie rozpracowującym szajkę zajmującą się pornografią w Republice Weimarskiej ze swastyką i sierpem i młotem w tle brzmi więcej niż dobrze. Niewiadomą są jednak rysunki. Trochę się boję o warstwę graficzną, bo okładka nie zwala z nóg, ale zarys fabuły każe mi wsiąść za kierownicę Fiata 508 i wyruszyć do Berlina.

Są autorzy i serie, których nie można pomijać. Takim artystą jest właśnie Michał Śledziński i jego „Osiedle Swoboda”, obyczajowo-sensacyjna seria, która zmieniła polski komiks po 89  roku. Śledziński kolejny raz powraca do swojego opus magnum, tym razem pokazując jak potoczyły się dalsze losy głównych bohaterów. Jestem bardzo ciekawy, jak Śledziu poradził sobie z postaciami dobiegającymi 40stki, jak osadził je w rzeczywistości. Oczywiście trochę się boję, bo bardzo łatwo przeszarżować w takich kreacjach. Najbardziej jednak jestem ciekawy, czy „Centrum” może być tak nośne społecznie, jak wydawane w magazynie „Produkt” przygody dorastających chłopaków.

Giną małe zwierzaki. Mały Indianin Yakari i jego konik Mały Piorun ruszają, by wyjaśnić zagadkę. Okładka piątej już części kapitalnej (i wiekowej) serii „Yakari” sporo zdradza z fabuły, ale siłą dzieła Joba (scenariusz) i Deriba (rysunki) są wciągające przygody i niewymuszony humor. Przygody Yakariego czytam razem z pięcioletnią córką. Mamy wszystkie do tej pory wydane albumy (dwa pierwsze podobają nam się najbardziej), w zasadzie nie mamy wyjścia i przygodę z grizlim też sprawdzimy. Wybór to o tyle łatwy i trafiony, że (przynajmniej na razie) cykl nie schodzi poniżej wysokiego poziomu.   

 

Tekst: Łukasz Chmielewski

Złoty Berlin
Arne Jysch
Marginesy 2019

Osiedle Swoboda. Centrum
Michał Śledziński
Kultura Gniewu 2019

Yakari #05: Yakari i grizli
Job, rys. Derib
Egmont 2019

-->