Z koszykiem wśród komiksów – marcowe premiery!

komiksy na pandemię

Postapo, horror, fantasy, dramat obyczajowy, traktat filozoficzny i sensacja – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w marcu! Co czytać w czasie pandemii.

Oto komiksowe premiery marca.

„Pandemia”: postapo dla nastolatków

Siedźcie w domu i czytajcie komiksy! Dlatego – z okazji pandemii COVID-19 – do koszyczka wrzuciłem aż sześć komiksów! Zestawienie otwiera pierwszy tom serii „Green Class” zatytułowany „Pandemia”. To postapo dla nastolatków. Dzieciaki wyjeżdżają na zieloną szkołę na dwa tygodnie. Po powrocie okazuje się, że jakaś zaraza zdziesiątkowała ludzkość, a wiele osób zamieniło się w potwory. Uczniowie trafiają do specjalnej strefy dla ocaleńców, ale nie jest tam fajnie… Brzmi dość obiecująco, graficznie też zapowiada się przyzwoicie, a w obecnej sytuacji grzechem byłoby nie sprawdzić.

komiksy na pandemię

Epickie przygody Usagiego

„Ronin”, „Samuraj”, „Droga wędrowca”, i „Spisek ryczącego smoka” to cztery pierwsze chronologicznie tomiki przygód Usagi Yojimbo, czyli królika, który jest mistrzem miecza w XVI-wiecznej Japonii. Komiksów od dawna nie ma rynku, teraz zostały wznowione w pierwszej części dylogii zatytułowanej „Usagi Yojimbo. Początek”. Przygody Usagiego można czytać w zasadzie na wyrywki, ale dobrze jest prześledzić rozwój postaci. Od początku Stan Sakai postawił na epickie przygody i realistyczne odtworzenie realiów Japonii sprzed ery Edo. Jednocześnie bohaterzy są humanoidalnymi zwierzętami. Efektem jest bardzo spójny i przekonujący mariaż baśniowości i weryzmu historycznego.komiksy na pandemię

„Twardziel”, czyli  prowincja i dramaty

Czytelników tych polecanek nie powinno zdziwić, że w koszyczku znalazł się nowy album Jeffa Lemiere’a. Polecam go w zasadzie zawsze (choć nie wszystko mu wychodzi), bo to jeden z najciekawszych obecnie twórców. Jego „Twardziel” to kolejne dzieło spod znaku dramatów społeczno-obyczajowych. Północ Kanady, były hokeista, który pije za duże, jego siostra i jej chłopak, przed którym ucieka. Rodzeństwo szuka schronienia w lesie, ale konfrontacja jest nieunikniona. Brzmi jak idealny temat dla Lemire’a: wyalienowane społeczność i jednostki, prowincja i dramaty osobiste. No i komiks ma 270 stron. Idealny na kwarantannę.

 

komiksy na pandemię

Fabuła „Bękarta” Maxa de Radiguesa zapowiada się jak „Bonnie i Clyde” albo „Urodzeni mordercy”.

On i ona, i 52 napady z bronią w ręku. Fabuła „Bękarta” Maxa de Radiguesa zapowiada się jak „Bonnie i Clyde” albo „Urodzeni mordercy”. Mnie to wystarczy. Moje zainteresowanie rośnie, gdy czytam, że fabuła ma kłaść nacisk na relacje międzyludzkie. Z kolei czarno-białe oszczędne rysunki sugerują offowy komiks. No i tytuł mnie frapuje…
„Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza” to antologia pięciu komiksów, które łączy Mike Mignola (autor Hellboya) i steampunkowy horror. W zasadzie pozycja do wzięcia w ciemno, choćby dla samej grafiki. Niezdecydowanych powinny przekonać dwa Eisnery, czyli takie komiksowe Oskary.

komiksy na pandemię

Judasz przemierza piekło, szukając swojego miejsca

Jakub Rebelka na okładce komiksu powinien uruchamiać odruch zakupowy. Nawet jak scenariusz nie da rady, to przynajmniej rysunki będą fajne. Pierwszy powód do zakupu „Judasza” już za nami. Drugim jest fabuła. Jeff Loveness bierze na warsztat największego zdrajcę w historię ludzkości: Judasza Iskariotę i (chyba) próbuje go pokazać jako postać tragiczną, bez której nie zaistniałoby chrześcijaństwo. W komiksie Judasz przemierza piekło, szukając swojego miejsca. Może być bardzo ciekawie, może być pretensjonalnie i niestrawnie.

komiksy na pandemię

 

To nasze premiery marca. Jeśli to wciąż dla was za mało, sprawdźcie co polecaliśmy w ubiegłym miesiącu! Lutowe premiery komiksowe

Green Class. Pandemia
sc. Jerome Hamon, rys. David Tako
Egmont 2020

Usagi Yojimbo. Początek
Stan Sakai
Egmont 2020

Twardziel
Jeff Lemire
Mucha Comics 2020

Bękart
Max de Radigues
Kultura Gniewu 2020

Niesamowita Dokręcana Głowa i inne kurioza
Mike Mignola
Kboom 2020

Judasz
sc. Jeff Loveness, rys. Jakub Rebelka
Kultura Gniewu 2020

104 komentarze

Możliwość dodawania komentarzy wyłączona

-->