Z koszykiem wśród komiksów – majowe premiery!

Festiwal komunistycznej młodzieży, lekcja aktorstwa, mściwy homar, wyprawa do piekła, zwierzoludzie i Czarna Dalia – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w maju!

 

Maj to Warszawskie Targi Książki i towarzyszący im Festiwal Komiksowa Warszawa. Nic dziwnego, że koszyczek jest podwójne załadowany komiksami. Pamiętajcie, że komiksowy konsumpcjonizm jest jedynym dobrym!

Jacek Świdziński należy do grupy twórców, których aktywność artystyczną należy śledzić, a kolejne działa czytać. „Festiwal” to jego najnowszy komiks. Akcja osadzona jest w 1955 roku podczas Festiwalu Młodzieży, który staje się okazją do uchylenia Żelaznej Kurtyny. Dobór tematyki i znajomość poprzednich albumów Świdzińskiego pozwalają założyć, że będzie to wielopoziomowa opowieść o człowieku, swoisty rozrachunek z systemem, wyobrażeniami, nadziejami. Staram się hamować oczekiwania, ale to może być coś wyjątkowego.

„Lekcje aktorstwa” Nicka Drnaso (przynajmniej pozornie) niesie mniej niewiadomych. Jego „Beverly” i „Sabrina” pokazały, że artysta relatywnie prostymi środkami potrafi opowiadać epickie historie o codzienności i współczesnym człowieku. Drnaso ma też wyczucie, pozwalające mu uchwycić sedno danego problemu i jednocześnie osadzić go w szerszym kontekście. Nie wiem, gdzie zabierze mnie wizyta na tytułowych lekcjach autorstwa, ale chcę to sprawdzić.

W mieście pojawił się nowy zamaskowany, samozwańczy stróż prawa, który ściga gangsterów, nazistów i to, co nie z tego świata. Nazywają go Homar Johnson, bo ci, których załatwił, noszą znamię szczypiec homara… Homar Johnson to pulpowy bohater z uniwersum Hellboya Mike’a Mignoli. Akcja komiksu dzieje się przed drugą wojną światową. Dla mnie to wystarczająca rekomendacja.

Siostra wyrusza do piekła, żeby odzyskać brata. Towarzyszy jej emerytowany zabójca. Tytuł komiksu „Cudotwórca” sugeruje, że wyprawa może się udać, ale ciekawszym wydaje się próba opowiedzenia na nowo mitu o Orfeuszu i Eurydyce. Historia rozpisana jest na pięć rozdziałów, każdy zilustrował inny artysta. Przykładowe plansze wyglądają bardzo zachęcająco. To może być dobry akcyjniak z drugim dnem.

Czarna Dalia to przydomek nadany Elizabeth Short, Amerykance brutalnie zamordowanej pod koniec lat 40. XX wieku. Jej ciało było przepołowione, pozbawione krwi, nosiło liczne oznaki torturowania. Do dziś nie wiadomo, kto ją zabił. Komiks „Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short” jest próbą reporterskiej biografii zamordowanej. Zdecydowanie do sprawdzenia.

„Coś ci pokażę. Ostatni muszkieter. Wilkołaki z Montpellier” to trzy komiksy Jasona zebrane w jednym tomie. Norweg jest cenionym twórcą niezależnym, który animizuje swoich bohaterów, sporą część narracji przerzuca też na grafikę. Wydane przed laty w Polsce komiksy oceniam wręcz biegunowo. Spodziewam się egzystencjalnych rozkmin w gorzko-ironicznym sosie.

Lekcje aktorstwa
Nick Drnaso
Kultura Gniewu 2023

Homar Johnson. Tom 1
antologia
Egmont 2023

Cudotwórca
sc. André Oliveira, rys. różni
Timof Comics 2023

Czarna Dalia. Prawdziwa historia Elizabeth Short
sc. RUN, rys. Florent Maudoux
Lost In Time 2023

Coś ci pokażę. Ostatni muszkieter. Wilkołaki z Montpellier
Jason
Kurc 2023

 

-->