Z KOSZYKIEM WŚRÓD KOMIKSÓW – MAJOWE PREMIERY!

Dramat i kryminał historyczne, fantastyka i egzotyczne przypowieści – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w maju!

 

„Trawa” to biografia Lee Ok-seon, Koreanki, która podczas II wojny światowej została zmuszona do świadczenia usług seksualnych japońskim żołnierzom. To chyba wystarczy za rekomendację i nie muszę tłumaczyć, dlaczego ten komiks trafia na listę zakupową…

„Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie” powstały na podstawie opowiadań dzieci ze środkowej Afryki. Treściowo może być to zbyt naiwna, magiczno-dziecięca narracja, ale plansze Davida Böhma wyglądają intrygująco. Czarne rysunki na szarym papierze, które przypominają połączenie dziecięcych możliwości i ekspresji rysowniczych z dorobkiem graficznych rdzennych mieszkańców Afryki.

 

Radość z majowego odwrotu pandemii i powszechnej dostępności szczepionki sprawia, że w moim koszyczku lądują trzy pierwsze tomy obiecujących serii. Pierwszą są „Bazyliszki”, trochę prequel Bradla (o polskim szpiegu i wynalazcy, który walczył z Niemcami podczas okupacji – oczywiście polecam). Akcja dzieje na początku lat 30. XX wieku w Warszawie. Dekadenckie salony elit, znudzone kobiety, niebezpieczni mężczyźni, władza i interesy, weteran, czarnoskóry szofer… Chyba nie muszę dalej przekonywać, prawda?

Drugą serią jest „Black Beetle” Francesco Francavilli. Fikcyjne miasto, lata 40. XX wieku, naziści i zamaskowany mściciel, który ma rozwikłać zabójstwo gangsterów… Kapitalne rysunki i obiecujący kryminał noir wystarczają mi w zupełności, żeby sprawdzić tego nowego w Polsce bohatera.

Trzecią serią jest „Ascender” duetu Lemire i Nguyen. Cykl jest sequelem „Descendera” tych samych twórców i pewnie lepiej go znać (do czego zachęcam), ale zakładam, że fabularnie stanowi zamkniętą i samodzielną całość. Seria zapowiada się na mieszankę fantasy i sci-fi. Liczę na ścieranie się odmiennych porządków i bitwę maszyn z magią.

Trawa
Keum Suk Gendry-Kim
Centrala 2021

Milczenie Hipopotama. Bajki afrykańskie
David Böhm
Centrala 2021

Black Beetle. Bez Wyjścia
Francesco Francavilla
Kboom 2021

Bazyliszki
sc. Tobiasz Piątkowski, rys. Wiesław Skupniewicz
Egmont, Muzeum Powstania Warszawskiego 2021

Ascender. Nawiedzona galaktyka
sc. Jeff Lemire, rys. Dustin Nguyen
Mucha Comics 2021

-->