Z koszykiem wśród komiksów – listopadowe premiery!

Biograficzny dramat, sensacyjny kryminał i coś zabawnego nie tylko dla dzieci – sprawdźcie, co komiksowego jest godne uwagi w listopadzie!

Komiks dla dzieci „Wielki zły lis” autorstwa Benjamina Rennera zapowiada się rewelacyjnie. Opowiada o lisie nieudaczniku, który nie może porwać kur i musi żywić się korzonkami. Wilk doradza mu, żeby ukradł jajka i wysiedział je, a wtedy… Brzmi jak zapowiedź komicznej katastrofy, a jako ojciec chcę przeczytać ten komiks jeszcze bardziej. Graficznie album prezentuje się bardzo fajnie, a zwierzęce postacie są narysowane bardzo ekspresyjnie.

„Palcojada” i „Pijaka” lepiej nie pokazujcie swoim dzieciom, dla dorosłego oba komiksy powinny być czytelniczym strzałem w dziesiątkę. Pierwszy to kryminał sensacyjny o seryjnych mordercach i stróżach prawa, którzy ich tropią. Choć tytułowy Palcojad zabił 64 osoby, to uniewinniono go. Jego tropem rusza agent, który jednak tajemniczo znika. Wydawca porównuje komiks duetu Joshua Williamson (scenariusz) i Mike Henderson (rysunki) do „Miasteczka Twin Peaks”. Mnie to wystarcza, żeby sprawdzić „Palcojada”.

„Pijak” jest komiksową adaptacją powieści Hansa Fallady pod tym samym tytułem. Książka powstała w 1944 roku i jest częściowo autobiograficzna. Fallada przez większość życia miał problemy z alkoholem i narkotykami, trafiał na odwyki i do psychiatryka. „Pijaka” napisał w więzieniu, do którego trafił w związku z tragiczną śmiercią żony. Powieść jest swoistym rozrachunkiem z samym sobą. Bardzo jestem ciekaw, jak Jakob Hinrichs poradził sobie z przeniesieniem powieści do komiksu. Przykładowe plansze są bardzo barwne, a kreska uproszczona i odrealniona. To może być komiks, który trafi do pierwszej piątki tegorocznych premier.

Tekst: Łukasz Chmielewski

Palcojad. Tom 1
sc. Joshua Williamson, rys. Mike Henderson
Egmont 2018

Wielki zły lis
Benjamin Renner
Kultura Gniewu 2018

Pijak
sc. Jakob Hinrichs, Hans Fallada, rys. Jakob Hinrichs
Non Stop Comics 2018

-->