Fundacja Cześć Ciało to pierwsza bezpieczna, edukacyjna i darmowa przestrzeń w Internecie, stworzona specjalnie po to, by rozmawiać o dojrzewaniu i o tym, co dzieje się w tym czasie z ciałem i emocjami. Porozmawiałem o współczesnych problemach nastolatków jak i rodziców z Olgą Kwiecińską – inicjatorką i założycielką Fundacji.
Dojrzewanie to wyjątkowy moment w życiu! Z czym mierzy się dzisiejsze pokolenie, jakie pytanie pojawia się najczęściej?
Olga Kwiecińska: To bardzo ważny czas a wiele osób nie patrzy na to w ten sposób. Dojrzewanie to szczególny czas, który ma duży wpływ na dorosłe życie, a niestety jest tak, że często młode osoby muszą sobie wtedy radzić na własną rękę. W ich głowach kłębią się pytania o to wszystko, co dzieje się z ich ciałem i emocjami, a nie ma systemowego rozwiązania skąd czerpać na nie odpowiedzi. W szkołach niby jest WDŻ, ale wiadomo jak realizacja wygląda w praktyce. Rodzice, z którymi na te tematy w domach się nie rozmawiają, często sami nie znają odpowiedzi lub nie potrafią przekazać dziecku wiedzy bez wstydu czy infantylnego języka. Dlatego jesteśmy my, Cześć Ciało, bezpieczna przestrzeń, która nie zna tematów tabu, gdzie można śmiało zapytać i dostać odpowiedź od eksperta – lekarza, psychologa, dietetyka…
Jakie pytania padają najczęściej? Te związane z odżywianiem i zaburzeniami odżywiania. Nie ma jednego konkretnego. One są odmieniane przez przypadki, ale typowe jest to, że dotyczą podstawowej wiedzy, którą każdy powinien mieć. Przykłady? Jak często i w jakich ilościach powinno się jeść, ile cukru to za dużo, czy można nie jeść śniadania, jakie są rodzaje i objawy zaburzeń odżywiania, jak pomóc komuś, kto być może je ma.
Co się dzieje dalej, kiedy młodzież dostanie odpowiedź? Czy fundacja wraca do nich po czasie jak poradzili sobie z problemem?
Olga Kwiecińska: Młode osoby, ale też często rodzice czy nauczyciele, zadają nam pytania głównie za pośrednictwem mediów społecznościowych, ponieważ tam skoncentrowana jest nasza działalność. Wysyłają je w komentarzach pod naszymi filmami albo, najczęściej, w wiadomościach prywatnych. Na każde z nich odpowiadamy. Kolejne kroki uzależnione są od potrzeb danej osoby – czasami krótka wymiana informacji jest w zupełności wystarczająca. Przygotowując odpowiedź, zawsze staramy się robić to tak, żeby była ona możliwie jak najbardziej wyczerpująca i kompleksowa. Jeśli widzimy przestrzeń, zadajemy pogłębione pytania. Nie zawsze otrzymujemy na nie odpowiedź i to jest w porządku, ponieważ żyjemy w czasach, w których młodzi ludzie zadając konkretne pytanie chcą otrzymać precyzyjną odpowiedź i nie chcą wchodzić w głębsze rozmowy.
Z drugiej strony mamy zapytania, które przeradzają się w pogłębione dyskusje. W takich przypadkach osoby mówią o sobie więcej a my wysłuchujemy, udzielamy wsparcia, staramy się dobrać najlepsze formy pomocy. Trzeba pamiętać, że nie jesteśmy typową organizacją pomocową. Koncentrujemy się na działalności edukacyjnej. Jeżeli widzimy, że dana osoba potrzebuje ukierunkowanej pomocy, przekazujemy wszelkie potrzebne wskazówki czy namiary na miejsca, w których może ją otrzymać, doradzamy z kim mogłaby porozmawiać, ale przede wszystkim edukujemy.
Czy jest możliwa konsultacja z rodzicem i w razie zaawansowanego problemu uzyskania pomocy od lekarzy?
Olga Kwiecińska: Nie nawiązujemy kontaktów z rodzicami. Bardzo często młode osoby piszą do nas w zaufaniu, więc to nie byłoby w porządku wobec nich. Młode osoby posługują się w Internecie jakimś nickiem, czy pseudonimem, więc bardzo często nie wiemy z kim piszemy. Nie zbieramy też danych na temat osób, z którymi rozmawiamy. Ważne jest, by zrozumieć różnicę pomiędzy fundacjami pomocowymi a fundacjami edukacyjnymi. My nie jesteśmy fundacją pomocową, ale edukacyjną. Dlatego wspieramy, ale przede wszystkim edukujemy. Kiedy młode osoby piszą do nas z pytaniem dotyczącym zdrowia, to zawsze kierujemy je do lekarzy i lekarek oraz piszemy, że Internet nie jest miejscem do stawiania diagnoz. Tylko lekarz lub lekarka odpowiedniej specjalizacji może postawić diagnozę na podstawie wywiadu, odpowiednich badań i historii konkretnej osoby. Naszą rolą może być wysłuchanie, okazanie wsparcia, odesłanie do filmu poświęconego danemu tematowi lub pomoc w doborze lekarza odpowiedniej specjalizacji, z którym warto się skontaktować. Obrazowy przykład? Często młode osoby nie znają różnicy w kompetencjach psychologa, psychiatry i psychoterapeuty ;) Albo nie wiedzą czy lepiej zacząć od rozmowy z dietetykiem, czy psychologiem. My im to możemy wytłumaczyć. Kolejny przykład – kiedy jakieś pytanie pada pod rolką, gdzie wypowiada się któraś z naszych osób eksperckich, to zawsze w sytuacji, kiedy nie znamy odpowiedzi na pytanie – oznaczamy tego eksperta/ekspertkę, żeby mógł/mogła się do niego odnieść. Organizujemy też live’y z ekspertami, podczas których uczestnicy mogą zadać pytanie i niemalże natychmiast otrzymać odpowiedź. Zdecydowaliśmy się na nie, ponieważ są tematy, które uruchamiają lawiny pytań i należy je omawiać szerzej niż w krótkich filmikach. Live’y to szansa na to, żeby spotkać się z jakimś specjalistą/tką, szerzej omówić pewne kwestie, nawiązać bezpośrednią interakcję, zapytać i otrzymać niemalże natychmiastową odpowiedź.
Wiele osób w młodym wieku zmaga się z samotnością i wykluczeniem, czy macie w planach organizację realnych spotkań, warsztatów dla młodzieży w różnych miastach w Polsce?
Olga Kwiecińska: Tak, jak najbardziej. Jesteśmy w trakcie pracy nad uruchomieniem takiego projektu. Jestem przekonana, że spotkania z młodymi osobami na żywo przyniosłyby wiele dobrego.
Rodzice też potrzebują edukacji, jak skutecznie do nich dotrzeć?
Olga Kwiecińska: Do młodych osób staramy się docierać tam, gdzie w naturalny sposób są, czyli za pomocą platform społecznościowych i szkół. Rodzice najwięcej czasu spędzają w pracy ;) Ale w wolnym czasie czytają także media tradycyjne i ebooki, słuchają podcastów, obserwują mnie też w mediach społecznościowych. I właśnie tam się z nimi spotykamy. Wierzymy też, mimo wszystko, że rozmawiają ze swoimi dziećmi. Zawsze ich do tego gorąco zachęcamy. Przynajmniej więc cześć z nich powinna wiedzieć o tym, że ich nastolatki korzystają z Cześć Ciało.
https://www.tiktok.com/@czesccialo
Rodzice często nie wiedzą, jak rozmawiać z dziećmi na poważne tematy. Czego dowiedzą się z najnowszego e-booka “Cześć Ciało dla rodzica”?
Olga Kwiecińska: Pamiętam, jak sama przygotowywałam się do okresu dojrzewania moich synów. W tym przypadku przygotowywanie się jest słowem na wyrost, ten czas po prostu nadszedł. Chłopcy zaczęli mi zadawać pytania, a ja nie znałam często na nie odpowiedzi. Na własną rękę ich szukałam. Mając w pamięci te doświadczenia, tworzyliśmy naszego ebooka. Zależało mi na tym, by opracowanie dodawało rodzicom pewności siebie w odpowiadaniu na trudne bądź postrzegane jako wstydliwe pytania z obszaru fizjologii, pediatrii, psychologii czy seksualności, które nasuwają się młodym osobom w trakcie dojrzewania. Co równie ważne, książka jest pigułką rzetelnej wiedzy podanej w przystępny sposób. Jej autorami są eksperci z dziedziny pediatrii, ginekologii, psychologii i dietetyki. Na jakie pytania podsunie odpowiedzi? Na wszystkie te, które przez lata były spychane na margines i budziły dyskomfort. Ręka do góry kto wie, gdzie dokładnie jest hymen i wulwa, czy można chodzić nago po domu w obecności dzieci, kiedy warto zrobić szczepienie przeciw HPV, czy jak wyłapać sygnały mogące świadczyć o zaburzeniach odżywiania i problemach emocjonalnych. Są w niej także wskazówki, na przykład kiedy zacząć i jak rozmawiać o dojrzewaniu.
Najczęstszy problem to brak edukacji. Jak dotrzeć do szkolnych placówek i nauczycieli, którzy po części wychowują uczniów?
Olga Kwiecińska: Nie ma łatwych i szybkich rozwiązań. Wiemy, że chcemy wejść z edukacyjną działalnością do szkół i mamy na to konkretny pomysł. Jesteśmy po pierwszych spotkaniach z prezydentami miast. Myślę, że w tym przypadku ważne jest wsłuchiwanie się w potrzeby, spotykanie gdzieś po środku. Niezbędna jest też determinacja, dlatego umawiamy kolejne spotkania, na których pokazujemy, jak możemy wspólnie z zaangażowanymi w Cześć Ciało ekspertami edukować młode osoby.
Co fundacja “Cześć Ciało” ma dalej w planach, na jakich działaniach chce się skupić?
Olga Kwiecińska: Absolutnie w pierwszej kolejności jest to wejście z edukacyjnymi warsztatami do szkół. Zależy nam na spotkaniach z nauczycielami i uczniami, na żywo w klasach. Głęboko wierzę, że takie spotkania przyniosłyby najwięcej dobrego.
Rozmawiał: Krzysztof Kujawa
Zdjęcia: Materiały prasowe