Cześć Ciało! Ciała prawda o dojrzewaniu

Ruszyła pierwsza bezpieczna, edukacyjna i darmowa przestrzeń w Internecie, stworzona specjalnie po to, by rozmawiać o dojrzewaniu i o tym, co dzieje się w tym czasie z ciałem i emocjami.

Dojrzewanie to wyjątkowo ważny moment, często najtrudniejszy, w życiu każdego z nas. Edukacja szkolna w tym zakresie pozostawia wiele do życzenia. Często pomocy czy wiedzy szukamy w Internecie lub podczas plotek ze znajomymi z klasy. Wychowawcy nie są dobrze szkoleni, a psychologów po prostu brakuje – w wielu polskich gminach nie ma ani jednego psychologa szkolnego, w innych jeden jest zatrudniony np. w pięciu szkołach, więc w każdej z nich drzwi swojego gabinetu otwiera przed uczniami np. tylko raz w tygodniu. Młodzi ludzie żyją w dysonansie: ich ciało się zmienia, więc chcą o nim rozmawiać. Wiedza szeptana nie zawsze jest prawdziwa, a natłok informacji w sieci może przytłoczyć. Z badań przeprowadzonych wśród nastolatek na temat miesiączki wynika, że prawie co druga osoba w Polsce nie rozmawiała o miesiączce w domu rodzinnym, a 77% badanych dziewczynek szukało informacji o okresie w Internecie. Osobna sprawa – dzieci często za wcześnie trafiają na strony lub kanały, które ciało traktują wyłącznie z perspektywy seksualnej, kompletnie nieodpowiedniej dla ich wieku i rozwoju, co źle wpływa na ich rozwój psychiczny, seksualny oraz postrzeganie własnego ciała. Źródło numer dwa – koledzy. Ich podpowiedzi i wiedza też rzadko pochodzą ze sprawdzonych i merytorycznych źródeł. Powstaje błędne koło.

Fundacja Cześć Ciało powstała po to, by zapewnić wszystkim w okresie dojrzewania powszechny dostęp do rzetelnej, dobrze podanej wiedzy – tak, by mogli kształtować jedną z kluczowych umiejętności XXI wieku – samoświadomość. Po to, aby lepiej rozumieć siebie, swoje potrzeby i otaczający ich świat. Fundacja zbudowała wielką bazę wiedzy i digitalową platformę, która jest kompleksowym i przyjaznym przewodnikiem po dojrzewaniu. Posługującym się językiem, który jest zrozumiały i odczarowuje, zamiast zawstydzać. Cześć Ciało to zespół osób publicznych i społeczników, lekarzy i specjalistów oraz przedstawicieli pokolenia Z, grona bardzo młodych osób, które okres dorastania mają dopiero co za sobą.

@czesccialo

Cześć Ciało! ???? Witajcie na naszym profilu – tu możecie czuć się bezpiecznie! Koniecznie zaobserwujcie ten profil, by wspólnie z osobami eksperckimi oraz gwiazdami odkrywać Ciała prawdę o dojrzewaniu ???? #cześćciało #czesccialo #dojrzewanie #edukacja #ciałaprawdaodojrzewaniu @Sara James @Margaret @Prawnik Marcin Kruszewski @nita @zetkacper ???? @Narodzinywegetarianki @adam mirek

♬ dźwięk oryginalny – Cześć Ciało

Pomysłodawczynią i założycielką Fundacji Cześć Ciało jest Olga Kwiecińska. Jako pierwsza w Polsce Fundacja edukuje o dojrzewaniu. Pomysł na powstanie zrodził się z potrzeby osobistej, a następnie z obserwacji społecznej – obserwacji osamotnienia ludzi młodych w okresie największych przemian psychicznych, fizycznych i społecznych.

– Jako ginekolożka uważam, że nazwy anatomiczne naszego ciała, miesiączka, antykoncepcja i edukacja seksualna powinny być normalizowane. Polskie nazwy anatomiczne są zwyczajnie brzydkie i to nie pomaga w oswajaniu rozmowy o częściach intymnych. Nie pomaga też zastana rzeczywistość i otoczenie. W wielu szkołach nie ma nawet skrzynek menstruacyjnych, nie ma higienistek, pielęgniarek i często w momencie miesiączki nastolatka nie ma nawet do kogo się zgłosić po wsparcie. Edukacja o ciele jest ważna, ponieważ nastolatki muszą rozpoznawać zarówno procesy fizjologiczne, jak i zachowania seksualne, szczególnie w sytuacji, gdy dzieją się one wbrew ich woli. Pierwsza wizyta u ginekologa to okazja dla nastolatek do zadawania pytań o dojrzewanie, ale kontakt z lekarzem zawsze warto wspierać rozmową z rodzicem. Niestety nie zawsze tak to działa, choćby dlatego, że rodzice mogą przenosić na dzieci swoje nastawienie czy lęki. Źródłem wiedzy dla nastolatków jest zatem przede wszystkim internet. Dlatego tak ważne jest, aby informacje, do których docierają, były merytorycznie sprawdzone i wiarygodne. Treści edukacyjne powinny być opracowane w sposób przystępny dla młodych ludzi i pochodzić ze źródła godnego zaufania, jakim jest Cześć Ciało. Kluczem w rozmowie z dzieckiem na temat dojrzewania jest otwartość i nastawienie – podkreśla Agnieszka Nalewczyńska, ginekolożka.

W jaki sposób działa Fundacja Cześć Ciało?

Dostępność: Cześć Ciało to unikalne połączenie przystępnej formy z ekspercką wiedzą — wszystkie treści są przygotowywane we współpracy z ekspertami w formie krótkich, atrakcyjnych wizualnie materiałów video i infografik. Fundacja jest aktywnia w social mediach: TikTok, Instagram, YouTube.

Wypowiadają się tylko eksperci: Materiały edukacyjne, które znajdują się na kanałach Cześć Ciało, przygotowane zostały przez kilkunastu lekarzy i specjalistów – pediatrów, dermatologów, ginekologów, urologów, dietetyków czy psychologów. W krótkich, prostych filmikach odpowiadają na masę pytań, które pojawiają się na co dzień w ich rozmowach z pacjentami. Jaki kolor powinna mieć krew z miesiączki? Co zrobić, kiedy strasznie się pocę? Czy to normalne, że penis się odchyla? Pryszcze – wyciskać czy nie? Mam napady złości – to normalne?

Normalizacja języka rozmowy o ciele i dojrzewaniu: Kiedy uczymy się języka, zaczynamy od przywitania. To start rozmowy. Tak zaczyna się każda relacja. Dojrzewanie to moment przejścia, który wymaga nowej relacji z ciałem. Ze swoim ciałem. Albo z ciałem twojego dziecka. Dlatego my zaczynają od cześć. CZEŚĆ CIAŁO! CIAŁA PRAWDA O DOJRZEWANIU. „Chcemy, żeby „penis”, „podpaska” czy „okres” przychodziły nam w rozmowie tak łatwo, jak „cześć”. Dlatego wracamy do podstawowych nazw i wprowadzamy je w prostych zdaniach. Pokazujemy, że te słowa są neutralne, opisowe. Dorosłych oduczamy nabytych wcześniej mitów i skojarzeń. Zwyczajnie o tym, co ważne”.

 

 

 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->