Wystawa „Victor Vasarely. Nieskończona geometria”

Victor Vasarely to artysta, który swoimi dokonaniami wyprzedził epokę, odkrywając fascynujące związki między sztuką a nauką. Jego iluzjonistyczne prace pokochały ikony muzyki i mody takie jak Dawid Bowie czy Yves Saint Laurent. Od 11 lipca do końca miesiąca kolekcję prac Vasarely’ego można oglądać na wystawie „Victor Vasarely. Nieskończona geometria” w DESA Unicum. To wyjątkowa okazja, aby na żywo zobaczyć hipnotyzujące dzieła, które stały się symbolem lat 70.   

Prekursor op-artu – nurtu bazującego na geometrycznych kompozycjach, Victor Vasarely wykorzystujących złudzenia optyczne w celu wywołania konkretnych reakcji u odbiorców. Jego prace charakteryzują się wizualną niejednoznacznością, pozostawiając szerokie pole do interpretacji.

 

–  Vasarely’ego uważa się za geniusza obrazu, który w sztuce potrafił wykorzystać dokonania nauki w dziedzinie matematyki i biologii. Przewidział erę technologii komputerowej: zbliżał się do dokonań grafiki komputerowej, choć swoje dzieła tworzył wykorzystując jedynie klasyczne środki wyrazu artystycznego. Uważał, że zarówno sztuka jak i nauka powinny nawzajem się uzupełniać i pozostawać ze sobą w bliskiej styczności. Dzięki temu nowoczesnemu podejściu rosła powszechna świadomość działalności twórcy już od późnych lat 40. i początku lat 50. XX wieku, a jego pomysły zostały zaadaptowane przez główne media, w tym reklamę i modę – czytamy w informacji na temat wystawy.

Zainteresowanie twórczością Vasarely’ego jest ogromne. Zrzeszył sobie gwiazdy muzyki, kultury czy mody. Do zagorzałych fanów mistrza sztuki kinetycznej należał m.in. David Bowie, dla którego Vasarely zaprojektował okładkę singla „Space Oddity”, który został wydany niemal równocześnie z lądowaniem człowieka na Księżycu w 1969 roku. Abstrakcyjne, futurystyczne niebieskie tło vinylu z pulsującyjmi kropkami doskonale współgrało z kosmiczną tematyką muzyki Bowiego i pomogło uchwycić ducha czasu.

Wystawę „Victor Vasarely. Nieskończona geometria” można oglądać do końca lipca w DESA Unicum przy ul. Pięknej 1a w Warszawie.

 

Zdjęcia: Materiały prasowe 

-->