Wystawa: Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej

Już od 5 listopada 2021 do 30 stycznia 2022 odbędzie się wystawa “Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej” w Muzeum Łazienki Królewskie. Zaprezentowane zostaną dzieła, które zgromadzili August II i August III, utworzyły jeden z najważniejszych i najwspanialszych w XVIII-wiecznej Europie zbiorów sztuki.


Arcydzieła z drezdeńskich i polskich zbiorów

Wystawa “Splendor władzy. Wettynowie na tronie Rzeczypospolitej” to pierwsza od 1997 r. próba przedstawienia publiczności wspólnej historii polsko-saskiej, której spuścizna widoczna jest do dziś zarówno w Dreźnie, jak i w Warszawie. Na wystawie zaprezentowane zostaną przykłady polityki kulturalnej Wettynów. Będzie to 200 dzieł ze zbiorów drezdeńskich i polskich. Staatliche Kunstsammlungen Dresden, Sächsische Hauptstaatsarchiv Dresden, Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum, Muzeum Narodowego w Warszawie, Gabinetu Rycin Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Klasztoru OO. Paulinów na Jasnej Górze oraz Muzeum – Zamku w Kórniku.

Prezentowane obiekty to opowieść o najważniejszych wydarzeniach z czasów unii polsko-saskiej i budowaniu pozycji państwa polskiego na arenie międzynarodowej.


“Splendor władzy” – program edukacyjny do wystawy

Wystawie towarzyszyć będzie bogaty program edukacyjny, w tym m.in. spacery tematyczne dla dorosłych i młodzieży, warsztaty rodzinne oraz lekcje muzealne dla szkół.

Szczegóły wydarzeń:

Spacery śladami Wettynów | ŁazienkI Królewskie – Edukacja (lazienki-krolewskie.pl)

Wettynowie – lekcje muzealne | Łazienki Królewskie – Edukacja (lazienki-krolewskie.pl)

Projekt “Porcelanowe opowieści” | Łazienki Królewskie (lazienki-krolewskie.pl)

 

-->