Wyprawa szlakiem pisarzy – czyli gdzie pojechać na jednodniową literacką wycieczkę

W wakacje nie każdy ma czas i fundusze na dłuższy i daleki wyjazd. Nie każdy też ma czas i chęci, by oddać się lekturze jakiejś książki. Na te dolegliwości i braki jest rozwiązanie, które pozwala zaznać nieco uroków podróży, choć tylko jednodniowej, i poobcować z literaturą.

Tym rozwiązaniem jest wyprawa do domów, w których mieszkali lub często bywali znani pisarze. Dziś niektóre z tych szczególnych budynków pełnią funkcje muzealne. Dzięki temu, że w dużej mierze zachowały swoje pierwotne umeblowanie i wyposażenie, możemy zobaczyć, gdzie powstały arcydzieła polskiej literatury. W Warszawie są domy-muzea m.in. Dąbrowskiej i Broniewskiego, jednak aby nasza wizyta miała charakter wyprawy, warto wybrać się kilkadziesiąt kilometrów za miasto do miejsc związanych z równie znanymi literatami:

Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku (Podkowa Leśna)

Podkowa_Lesna_1

Posiadłość tę Iwaszkiewicz otrzymał od teścia po ślubie z Anną Lilpop i zamieszkiwał z niewielkimi przerwami od 1928 roku aż do śmierci w roku 1980. Odwiedzało go tu wielu innych uznanych artystów, jak choćby Tuwim i Miłosz, a w czasie II wojny światowej dom ten stał się schronieniem dla wielu osób uciekających z bombardowanej Warszawy. Wokół willi jest piękny park, a samym wnętrzu budynku zobaczymy m.in. słynny obraz Witkacego przedstawiający małżeństwo Iwaszkiewiczów oraz mnóstwo pamiątek po pisarzu. Spotkać możemy też panią w podeszłym wieku, która zajmowała się tym domem od lat 50. i do dziś tu mieszka. Towarzyszyła rodzinie pisarza niemal codziennie przez dziesiątki lat, zna zatem mnóstwo historii z życia Iwaszkiewiczów i chętnie się nimi dzieli z odwiedzającymi.

Dodaj komentarz

-->