Włoski marzec – Przegląd Kina Włoskiego w Kinie Muranów

To będzie krótki quiz bez nagród. Ile filmów powstaje rocznie we Włoszech? Około 150. A ile z nich dociera do polskich kin? Jeżeli więcej niż jeden, to możemy czuć się rozpieszczeni. Z niewiadomych powodów nasi dystrybutorzy uważają, że polski widz nie jest zainteresowany włoską kinematografią. O tym, jak bardzo mylne jest to podejście, można przekonać się w kinie Muranów podczas szóstej edycji przeglądu Cinema Italia Oggi (16-21 marca). Podczas zeszłorocznej edycji nie tylko wyprzedano całe seanse w dużych przecież salach Muranowa, ale też na prośby publiczności organizowano dodatkowe projekcje.

Od początku swojego istnienia  przegląd – przygotowywany przez we współpracy z Włoskim Instytutem Kultury i Instytutem Luce Cinecittà – prezentuje różne oblicza współczesnego kina  Włoch, od najpopularniejszych blockbusterów po kameralne kino niezależne. W tym roku obejrzymy m.in. największy sukces frekwencyjny włoskiej kinematografii, komedię Quo vado, której bohater zrobi wszystko, żeby utrzymać posadę w budżetówce. Pojawi się też znany już z naszych ekranów film skrzywdzony przez dystrybutora kuriozalnym tytułem Dobrze się kłamie w miłym towarzystwie, zdobywca wielu nagród filmowych we Włoszech za rok 2016. To bardzo udany przykład współczesnego kina środka, którego siłą jest dobry scenariusz, a nie tłum serialowych gwiazdeczek skupionych na lokowaniu produktów. Rzecz niby oczywista, a jednak nie do powtórzenia w naszym kraju.

Dwa filmy z tegorocznej edycji przeglądu (Nierozłączne i Szybki jak wiatr) są liderami pod względem nominacji do Davida di Donatello, najważniejszych nagród włoskiego przemysłu filmowego, które zostaną wręczone tydzień po zakończeniu przeglądu. Pierwszy z nich to historia sióstr syjamskich, które na złość rodzico zarabiającym na ich kalectwie, postanawiają się rozdzielić. Drugi to opowieść o rodzinie żyjącej w świecie wyścigów samochodowych. W ramach zmiany pokoleniowej za kierownicą bolidu zasiada najmłodsza w rodzinie. Po kilka nominacji mają też filmy Kwiatek, historia miłości dwojga nastolatków rozdzielonych kratami poprawczaka, czy Spowiedzi, opowieść o spotkaniu ministrów grupy G8, podczas którego kluczową postacią jest… włoski mnich (kolejna znakomita rola Toniego Servillo).

Oczywiście mozna wyjść z założenia, że nominacje i nagrody filmowe nie są żadnym wyznacznikiem, niemniej warto zaufać organizatorom przeglądu. Do tej pory bezbłędnie układali repertuar, dając nam jedyną w swoim rodzaju szansę zobaczenia tego, co polscy dystrybutorzy próbują przed nami ukryć.

Cinema Italia Oggi, 16-21 marca, kino Muranów.

Więcej informacji  – tutaj

Dodaj komentarz

-->