Wielka awaria Facebooka na całym świecie

W poniedziałek w godzinach popołudniowych wystąpiły problemy w korzystaniu Facebooka oraz jego usług. Nie działa strona serwisu oraz aplikacje takie jak Messenger, Instagram oraz WhatsApp. Awaria dotyczy użytkowników z całego świata.

Awaria nastąpiła na całym świecie. Nie można wysyłać i otrzymywać wiadomości. Strona serwisu Facebook przestała istnieć. Problemy z działaniem mają internauci z całego świata, między innymi: Polski, USA, Francji, Malezji, Hiszpanii, Boliwii, Belgi, Grecji, Chorwacji czy Egiptu.

Oficjalne oświadczenie Facebooka

Facebook opublikował na Twitterze oficjalne oświadczenie w sprawie awarii.

Zdajemy sobie sprawę, że niektóre osoby mają problemy z dostępem do Facebookowej aplikacji. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem normalności i przepraszamy za wszelakie niedogodności – napisał Facebook.

Wystąpiły także problemy w działaniu Instagrama. Pojawia się komunikat „Nie można odświeżyć kanału”. Na WhatsApp jest problem z wysyłaniem i odbieraniem wiadomości.

Przyczyna awarii

W nocy z poniedziałku na wtorek Facebook poinformował, że główną przyczyną awarii były błędne zmiany konfiguracji routerów.

– Nasze zespoły inżynierów ustaliły, że problemy spowodowały zmiany w konfiguracji routerów szkieletowych, które koordynują ruch sieciowy między naszymi centrami danych
– przekazał Facebook.

Życie bez Facebooka i Instagrama?

Wielka awaria Facebooka oraz jego usług skłania do refleksji. Czy jesteśmy w stanie żyć bez Social Mediów? Jak zmieniłoby się nasze życie, gdybyśmy nie zaczynali dnia od Instagrama? Musimy pamiętać, że to bardzo realna wizja przyszłości. Wiadomo, jednak, że w miejsce starego, przyjdzie nowe. Może dzięki trwającej blokadzie zastanowimy się nad równowagą, tym co istotne, a tym, co dodatkowe. Czy zyskamy na tym wszyscy? Wątpliwe – akcje Facebooka na giełdzie w Nowym Jorku już tracą na wartości około 5,5 procent.

-->