To największa baza książek kucharskich w sieci. Zebrane dane sięgają 800 roku!

bza starych książek kucharskich
Fot: Alyson McPhee/Unsplash

Kochacie gotować? Jeśli Wasze ambicje wychodzą daleko poza poszukiwanie inspiracji na popularnych blogach kulinarnych to mamy coś dla Was!

Strona ze starymi książkami kucharskimi i przepisami

The Sifter to strona, którą możecie pokochać. Znajdziecie na niej największą n aświecie bzę informacji o starych książkach kucharskich. W bazie znajdują się głównie pozycje wydawane w Europie oraz USA. Najstarszą książką w katalogu jest „De Re Culinaria”, która w oryginale opublikowana została po raz pierwszy w 800 roku! Żeby coś z niej ugotować, musicie niestety znać Łacinę. Coś prostszego i bardziej „współczesnego”? Proszę bardzo! „The Romance of Candy”to brytyjska książka o słodkościach z 1938, czyli tuż sprzed momentu, kiedy na Wyspach wprowadzono słynny plan oszczędnościowy, który miał duży wpływ na to, jak wygląda i smakuje tamtejsza kuchnia.
Na stronie znajdziecie też kilka przepisów, które podobno inspirowała kuchnia Polska (oczywiście flaki, a jak!). Większość z nich to przepisy z XVII i XIX wieku.

Za projektem stoi Barbara Ketcham Wheaton, która zajmuje się historią kuchni od ponad d 50 lat i zaprasza wszystkich do udziału w cyfrowej zabawie. Minusy? Niestety na www nie znajdziemy książek zdigitalizownych w całości. Ale może część zasobów zainspiruje Was do dalszych kulinarnych poszukiwań?

Tu znajdziecie The Sifter

-->