Słynne Rijksmuseum udostępnia w sieci ponad 709 tysięcy prac!

rijksmuseum
Fot: Ståle Grut/Unsplash

Chyba nie ma osoby, która nie tęskniłaby za odwiedzinami w muzach i galeriach. Plus jest taki, że digitlizacja oferty muzealnej sprawiła, że w końcu mamy możliwość zajrzenia za kulisy i zobaczenia prac, które od lat leżą w muzealnych magazynach. Dzięki takim akcjom zapoznać się możemy na przykład z nieznanymi szerzej widowni dziełom zgromadzonym w słynnym  Rijksmuseum.

Rijksmuseum  digitaizuje swój zbiory

Słynna amsterdamska placówka muzealna w ostatnim czasie zdublowała ilość zbiorów, które udostępnia za darmo w sieci! W ramach akcji w internecie zobaczyć możecie ponad 709 tysięcy prac! Musicie przyznać, że sama ta liczba już robi wrażenie.

Wśród zdigitalizowanych prac znajdziecie między innymi dzieła takich mistrzów, jak Rembrandt czy Vermeer. To jednak nie wszystko. Poza dziełami sztuki mistrzów europejskich w muzeum zebrano także przedmioty użytku codziennego oraz sztukę mistrzów z dalekiej Azji czy azjatycką sztukę sakralną.

Co prawda wiadomo, że nie ma to jak kontakt z „żywą” sztuką, ale co może lepiej działać na samopoczucie w środku lockdownu i przy temperaturach zbliżających się o minusowych, niż piękne dzieło Rembrandta w wysokiej rozdzielczości?

Tu znajdziecie dostęp do katalogu zbiorów Rijksmuseum

-->