SCENA TAŃCA STUDIO – Odsłona czerwcowa: Środowiska naturalne

Od maja do lipca w ramach Sceny Tańca Studio realizowany jest program kuratorski Anki Herbut i Mateusza Szymanówki, Tymczasowe Strefy Autonomiczne, podzielony na trzy odsłony: majową pt. opór opór (15-17 maja), czerwcowe Środowiska naturalne i planowaną na lipiec Tymczasową Strefę Autonomiczną (26-28 lipca).

Cały program izainspirowany został myślą anarchisty i pisarza politycznego Hakima Beya, który w latach 90. opracował projekt Tymczasowej Strefy Autonomicznej (TSA), a więc przestrzeni funkcjonującej pomiędzy obowiązującymi prawami i wytwarzającej własne normy. TSA miała być jak partyzantka, wyzwalająca dany obszar geograficzny, czasowy i wyobraźniowy i ulegająca samoistnemu zawieszeniu po to, by ujawnić się gdzie indziej i kiedy indziej.

W ramach programu kuratorzy przyglądają się politycznemu i emancypacyjnemu potencjałowi choreografii, która kontestuje zastane dyskursy, praktyki i formy współpracy, uprawia krytykę instytucji, rozszczelnia domeny teatru i sztuk wizualnych, w ramach których coraz częściej zyskuje widzialność. Dlatego przestrzeń Tymczasowych Stref Autonomicznych staje się ona polem choreograficznych praktyk oporu i niezależności, alternatywnych systemów i autonomicznych modeli współpracy, wykorzystywanych przez współczesne choreografki i choreografów z Polski.

Czerwcowa odsłona programu – Środowiska naturalne – inspirowana jest koncepcją „mrocznej ekologii” Timothy’ego Mortona, zakładającą, że rozdział między człowiekiem i produktami jego działalności a naturą istnieje wyłącznie w języku, a natura jako kategoria mieści w sobie wszystkie istoty, obiekty i materiały, również te dalece przetworzone.

W prezentowanych w tej edycji pracach choreografki i choreografowie przyglądają się systemom poddawanym ciągłym zmianom, analizują potencjał kinetyczny i relacyjność tworzących je elementów. Wprawiają w ruch martwą naturę (Agata Maszkiewicz w Still Life (Martwa natura) i świat ożywiony jak w przeznaczonym dla rodziców z dziećmi w wieku 5-7 lat spektaklu _on_line__ poznańskiego kolektywu Holobiont. Magda Ptasznik (Uncannings) bada relacje z tym, co materialne – obiektem, materiałem, tworzywem. Przemek Kamiński pracuje z kolorem (Blue (ribbon dance)), Ola Maciejewska z falą dźwiękową (Dance Concert), a Maciej Sado – z przestrzenią wirtualną (Anydog cont.). Krytyce poddają też środowiska, które za „naturalne” uchodzą w zachodniej myśli i praktyce tanecznej: obecność ciała, ruch i jego związek z dźwiękiem.

 

PROGRAM:

 

28 czerwca 2019, piątek

19:30 Agata Maszkiewicz, Still Life (martwa natura), Malarnia, 60 minut
 21:00  Magdalena Ptasznik, Uncannings, Duża Scena, 55 minut

29 czerwca 2019, sobota
10:00  Choreografia twarzy – warsztat Ramony Nagabczyńskiej, Modelatornia, 180 minut
19:00 Maciej Sado, Anydog cont., Foyer, 30 minut
20:00 Przemek Kamiński, Blue (ribbon dance), Malarnia, 30 minut

30 czerwca 2019, niedziela
17:30  Kolektyw Holobiont, _on_line_, Malarnia, 45 minut

spektakl interaktywny dla rodziców z dziećmi w wieku od 5 do 7 lat.
20:00 Ola Maciejewska, Dance Concert, Duża Scena, 55 minut

Instytut Muzyki i Tańca i STUDIO teatrgaleria

Przy wsparciu Biura Kultury m.st. Warszawy

Dofinansowano ze środków:
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

-->