“Saving Banksy” – dokument o słynnym streetartowcu już jutro pojawi się w sieci!

Dokument “Saving Banksy” swoją premierę miał w kwietniu ubiegłego roku na Festiwalu Filmowym w Nashville. Opowieść o kontrowersyjnych pracach i ich różnorodnych interpretacjach opatrzona komentarzem innych znanych artystów doczekała się wreszcie swojej premiery w sieci – odbędzie się ona jutro, 3 marca, za pośrednictwem iTunes.

graffiti written in front of security camera, London, UK

Film dokumentalny, wyreżyserowany przez Colina M. Day, opowiada nie tylko o dziełach Banksy’ego, ale także o ludziach, którzy chcą na nich zarobić, a także o niezrozumieniu w środowisku streetartowym. Wiele prac ukrywającego się artysty ulicznego jest oddzielana od budynków i sprzedawana za spore sumy w galeriach.


“Saving Banksy” pokazuje inną stronę medalu działalności artysty i towarzyszący twórczości paradoks. Artysta nienawidzący konsumpcjonizmu, spotyka się z nim na co dzień. Tworzone przez niego murale są rozkradane i sprzedawane za bajońskie sumy. Wycinanie sidingowych elewacji, ściąganie tynku, rozbieranie ścian – by zobaczyć rysunki Banksiego ustawiają się często dłuższe kolejki niż pod najsłynniejszym dziełem Leonardo Da Vinci w Luwrze.

W dokumencie zostaje poruszona także kwestia etyczna sprzedaży murali. Artyści zastanawiają się, czy sprzedaż i wystawianie sztuki ulicznej w galeriach jest etyczna i czy nie jest przypadkiem zaprzeczeniem głównej idei streetartu.

1 komentarz

Dodaj komentarz

-->