Ruszył nabór do międzynarodowego konkursu młodych talentów DEBUTS 2018

Do 4 marca można nadsyłać zgłoszenia do jubileuszowej, piątej edycji DEBUTS, wyjątkowej inicjatywy, której celem jest poszukiwanie najbardziej utalentowanych wschodzących fotografów poszukujących możliwości zaprezentowania swojej twórczości krytykom i publiczności. W DEBUTS mogą wziąć udział zawodowcy, jak i amatorzy, absolwenci szkół fotograficznych, jak i samoucy, doświadczeni fotografowie, jak i początkujący. Organizatorzy konkursu szukają prawdziwych talentów, a te mogą się kryć u każdego z nas.

Początkowo skierowany jedynie do polskich entuzjastów fotografii, od tego roku DEBUTS jest konkursem międzynarodowym otwartym dla wszystkich fotografów pomiędzy 18 a 35 rokiem życia.

W ramach zgłoszenia można nadesłać do trzech projektów na dowolny temat wykonanych w dowolnej technice fotograficznej. Ważne aby żaden z nich nie przekroczył 15 zdjęć. Istotną zmianą w DEBUTS jest orientacja na projekty, a nie na portfolia. – powiedział Grzegorz Kosmala, redaktor naczelny “doc! photo magazine”, organizatora DEBUTS.

Wszystkie nadesłane projekty zostaną ocenione przez międzynarodowe jury, w którego skład tradycyjnie wchodzą fotografowie, wydawcy oraz osoby związane z rynkiem galeryjnym.

Jury piątej edycji DEBUTS tworzą:

  • Peter Bauza (Niemcy/Argentyna) – fotograf dokumentalista, laureat wielu prestiżowych konkursów fotograficznych, w tym World Press Photo czy Picture of the Year International Latin America, w swoich projektach porusza głównie problematykę współczesnych zagadnień społecznych i geopolitycznych, autor książki “Copacabana Palace (Baden: Edition Lammerhuber, 2016);
  • Grzegorz Kosmala (Polska) – założyciel i redaktor naczelny “doc! photo magazine”, międzynarodowego kwartalnika poświęconego współczesnej fotografii dokumentalnej, pomysłodawca DEBUTS, juror w międzynarodowych konkursach fotograficznych;
  • Isabella van Merle (Holandia) – szefowa działu Exhibitor Relations Unseen, jednej z najważniejszych inicjatyw promujących współczesną fotografię | odpowiedzialna za współpracę z 53 galeriami i ich artystami podczas festiwalu Unseen Amsterdam;
  • Sarker Protick (Bangladesz) – fotograf, którego prace charakteryzują się wyjątkową plastyką, laureat World Press Photo i wielu innych konkursów fotograficznych, uznany przez “British Journal of Photography” za jednego z fotografów godnych obserwacji, jego prace były publikowane i wystawiane na całym świecie, w tym w Polsce na Fotofestiwalu w Łodzi, wykładowca na Pathshala South Asian Media Institute.

Konkurs wieńczą wyjątkowa publikacja książkowa prezentująca 20 najbardziej utalentowanych fotografów oraz wystawa, którą oglądać można wyłącznie podczas prestiżowych wydarzeń fotograficznych. W dotychczasowych edycjach DEBUTS udział wzięło ponad 550 fotografów, z których 151 zaprezentowano w książce i na wystawach, które odbyły się w ramach takich wydarzeń jak Fotofestiwal Łódź, Warsaw Photo Days, Krakow Photo Fringe, Press Photo Expo, Foto Art Festiwal, Białystok Interphoto i innych. Wśród laureatów DEBUTS można znaleźć Wiktorię Wojciechowską, Igora Pisuka, Janka Cieślikowskiego, Kaję Ratę czy Magdalena Świtek, dla których DEBUTS stały się punktem zwrotnym w rozwoju ich międzynarodowych karier.

Nabór zgłoszeń do DEBUTS 2018 jest prowadzony na stronie internetowej blowuppress.submittable.com/submit/107222/debuts-2018 i potrwa do północy 4 marca br. Lista laureatów tegorocznej edycji DEBUTS zostanie ogłoszona 1 kwietnia br., a pierwsza wystawa nagrodzonych projektów połączona z premierą książki odbędzie się w czerwcu.

DEBUTS 2018

nabór zgłoszeń: do 4 marca 2018r. do godz. 23:59

wyniki: 1 kwietnia 2018 r.

O organizatorze:

Założony w 2012 roku, “doc! photo magazine” jest międzynarodowym kwartalnikiem poświęconym współczesnej fotografii dokumentalnej. Początkowo ukazywał się jako magazyn internetowy, w czerwcu 2016 roku przeszedł na formę papierową. Kierując się swoim mottem – WHEN THE STORY MATTERS – “doc! photo magazine” prezentuje materiały opisujące kondycję współczesnego człowieka oraz świata, w którym żyje ze wszystkimi jego zaletami i wadami. Ich autorami są zarówno gwiazdy światowego fotoreportażu, jak również mniej znani reporterzy. Przejrzysty, niemal ascetyczny layout magazynu pozwala publikowanym materiałom przemówić z niezwykłą siłą. Poza fotoreportażami, “doc! photo magazine” to także wywiady z reporterami oraz eseje dotyczące fotografii. W tym zakresie z magazynem stale współpracują Anna Akage z Ukrainy, Georges Vercheval z Belgii oraz Wojtek Wieteska. Wśród autorów fotoreportaży opublikowanych w “doc! photo magazine” znajdują się m.in. Tasneem Alsultan, Peter Bauza, Nina Berman, Matt Black, Nancy Borowick, Thomas Dworzak, Stanley Green, Wojciech Grzędziński, Mariusz Janiszewski, Karolina Jonderko, Adam Lach, Kadir van Lohuizen, Rafał MIlach, Chris Niedenthal. Tadeusz Rolke, Daniella Zalcman i wielu, wielu innych. Więcej informacji: https://docphotomagazine.com/

630 komentarzy

Dodaj komentarz

-->