Przełamując granice sztuki. Wystawa „Sztuka Współczesna. Urban Art.” w DESA Unicum

W dniach 24-29 maja odbędzie się wystawa „Sztuka Współczesna. Urban Art.” zakończona aukcją niepowtarzalnych dzieł. 27 maja będziemy mieli szansę spotkać się z twórcami i kolekcjonerami urban artu. To wyjątkowa okazja do poznania fascynującego świata tego nurtu i towarzyszących mu przemian, które wywarły wpływ na dzisiejszą sztukę. Dla pasjonatów to niepowtarzalna możliwość zobaczenia unikatowych prac, zanim trafią do prywatnych kolekcji.


Podczas wystawy będziemy mogli podziwiać prace twórców związanym z urban artem, którzy wystawiają swoje prace w renomowanych galeriach sztuki w całej Europie, USA, Azji i Australii.

– „Sztuka Współczesna. Urban Art.” pokazuje szeroką reprezentację polskich artystów tworzących w nurcie urban art. Wielu z nich ze sztuką w przestrzeni publicznej jest związanych od lat 90., kiedy to po upadku komunizmu do Polski dotarła fala amerykańskiego graffiti, która wraz z całą kulturą hip-hopu stały się ogromną inspiracją dla nowych, alternatywnych ruchów artystycznych w Polsce. Street art stał się dla artystów autonomiczną formą wypowiedzi artystycznej czerpiącą z dokonań klasyków współczesności. Od początku lat dwutysięcznych, na Zachodzie i w Stanach Zjednoczonych, urban art zyskał popularność oraz nobilitację instytucji artystycznych. Obecnie funkcjonuje on w światowym obiegu artystycznym jako kategoria sztuki współczesnej. Natomiast polscy reprezentanci urban artu należą do międzynarodowego grona artystów i z ogromnym powodzeniem działają na szerokim polu sztuki na całym świecie – opowiada Karolina Stanisławska z zespołu DESA Unicum.

Na wystawie będzie można zobaczyć po raz pierwszy, stworzone specjalnie na tę okazję, dzieła Chazme 718, Proembriona, Cekasa i Bartka Stypki – jednych z najlepszych artystów urban artu. Na szczególną uwagę zasługują dzieła Roberta Procha, jednego z najbardziej uznanych i rozpoznawalnych twórców murali i sztuki ulicznej młodego pokolenia.

Prace prezentowane w projekcie „Sztuka współczesna. Urban Art.” przekraczają granice konwencji oraz otwierają nowe możliwości wyrazu artystycznego. Artyści, tworzą także w przestrzeni publicznej: przekazują szerokiej publiczności ważne społeczne i polityczne przesłania, wpisując się na stałe w krajobraz (nie tylko) polskich miast. Ich twórczość przyciąga uwagę zarówno wizualnie, jak i swoją wymową.
 
„Sztuka Współczesna. Urban Art”:

  • 24 maja start wystawy, trwa do 29 maja
  • 27 maja jest panel dyskusyjny
  • 29 maja aukcja


Zdjęcia: Materiały prasowe

-->