“Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej” – wywiad z organizatorami Ukraina! Festiwal Filmowy

festiwal ukraińskich filmów

Już dziś startuje piąta edycja Ukraina! Festiwal Filmowy najważniejszego przeglądu ukraińskich filmów w Polsce. Aktivist po raz kolejny jest patronem tego wydarzenia. Postanowiliśmy porozmawiać z organizatorkami 

Czy kino ukraińskie jest rozpoznawalne na świecie? Czy zainteresowanie nim w Polsce to swoisty fenomen wynikający ciekawości „co tam u sąsiadów”?

Martyna Lach: Kino ukraińskie, będące aktualnie w fazie rozkwitu, z roku na rok budzi coraz większe zainteresowanie międzynarodowych festiwali, krytyków filmowych oraz dystrybutorów. Ostatnie pięć lat jest najbardziej owocnym czasem w kinematografii ukraińskiej od czasów odzyskania niepodległości w 1991 roku, a filmy są pokazywane na międzynarodowych festiwalach i zdobywają coraz więcej nagród. Warto tu wspomnieć choćby film „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” Iryny Ciłyk, który właśnie zdobył nagrodę na Millenium Docs Against Gravity, czy „Atlantydę” Walentyna Wasjanowycza, ukraińskiego kandydata do Oskara, zdobywcę nagrody w konkursie międzynarodowym IFF w Odessie i IFF w Wenecji.
Myślę, że w ciągu czterech lat organizacji festiwalu przyczyniliśmy się do rozbudzenia tej ciekawości u polskich widzów. Kiedy zaczynaliśmy w 2016 roku to był moment, kiedy do Polski zaczęło przyjeżdżać coraz więcej osób z Ukrainy i poza głośnym filmem „Plemię”, nie wiedzieliśmy wiele o ukraińskiej kinematografii.

To już piąta edycja Waszej imprezy. Nigdy nie było tak ciężko, wiadomo covid pustoszy kulturę, ale z drugiej strony tegoroczny program festiwalu zachwyca bogactwem! Zobaczymy m.in film Oleg Sencowa, który reżyserowany był korespondencyjnie z kolonii karnej.

Martyna Lach: Ze względu na epidemię, zdecydowaliśmy się w tym roku na hybrydowy format. Filmy będzie można zobaczyć w kinie Iluzjon w Warszawie, ale i online na platformie mojeekino.pl
Od początku istnienia festiwalu, tak jak całe środowisko filmowe, wspieraliśmy Olega Sencowa. Na szczęście w zeszły roku został uwolniony i odwiedził nasz festiwal. W tej chwili jest w trakcie zdjęć do nowego filmu „Nosorożec”.
Historia Numerów rozpoczęła się w 2018 roku, kiedy Oleg Sencow odsiadywał w kolonii karnej o zaostrzonym reżimie na dalekiej północnej Syberii wyrok 20 lat za rzekomą działalność terrorystyczną. Tuż przed rozpoczęciem strajku głodowego, który mógł się skończyć jego śmiercią, oddał bliskim wszystkie swoje rzeczy, w tym napisany przed uwięzieniem scenariusz, aby ktoś inny go zrealizował. To wtedy polski producent zaproponował, by Numery wyreżyserował sam Oleg Sencow, zza krat. W ponad stu listach z łagru Oleg przekazał wszystkie decyzje: od wyboru obsady przez akceptację projektów scenografii aż po szczegółowe wskazówki dotyczące tempa i stylu gry aktorskiej. Wszystkie wytyczne Olega na planie realizował ukraiński reżyser o tatarskich korzeniach, i jak Oleg także pochodzący z Krymu, Akhtem Seitablajew.

Po raz pierwszy tak duża ilość filmów festiwalowych będzie dostępna online. To szansa dla osób, które nie mieszkają w festiwalowych miastach.

Martyna Lach: Przy całej tragedii sytuacji, w której wszyscy się znaleźliśmy, w tym widzę pozytywną zmianę. Do tej pory nasz festiwal był wydarzeniem dość hermetycznym i myślę, że gdyby nie pandemia, nie wpadlibyśmy na pomysł, żeby festiwal odbywał się też w internecie. Oczywiście taka forma rządzi się innymi prawami, ale cieszę się, że widzowie z wszystkich zakątków Polski zainteresowani ukraińskim kinem, będą mieli okazje zobaczyć filmy w swoich domach.

Na który film z tegorocznego programu widzowie powinni w szczególności zwrócić uwagę?

Martyna Lach: Trudno mi wybrać jeden. Z pewnością polecam filmy “Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” Iryny Ciłyk o rodzinie z Donbasu, która kręci film, aby uporać się z wojenną traumą, wspomniane “Numery” Olega Sencowa, wyreżyserowane zza więziennych krat, “U311 Czerkasy” Tymura Jaszczenko o ukraińskim okręcie wojennym, który broni się przed rosyjską armią, „Atlatydę” Walentyna Wasjanowicza, tegorocznego ukriańskiego kandydata do Oscara, a także “Oddaną” w reżyserii Krystyny Sywołap na podstawie bestsellerowej powieści Sofii Andruchowycz o dwóch młodych kobietach, będących w trudnej relacji pani-służąca. Zapraszam na stronę naszego festiwalu, do kina Iluzjon i na platformę mojeekino.pl

-->