Nowa duchowość. O mistyce z natury: wernisaż wystawy + koncert muzyki na gongach i misach tybetańskich

jazdów nowa duchowość
Grafika: Wiktoria Mańkowska

Czym dla dawnego człowieka był kontakt z bezkresem pustyni?
Czym była otchłań wygasłego krateru, nieskończoność oceanu, mrok pierwotnego lasu, pełnego dźwięków i krzyków, niezrozumiałych dla ludzkich uszu?

Nowa duchowość. O mistyce z natury

Co oznaczał kontakt z tym ogromnym, dziwnym światem, tak obcym i pełnym śmierci? Czym był dla bezbronnego, miękkiego gluta, wypełnionego tylko mięśniami i krwią? Gluta podatnego na ukłucia, ugryzienia, odwodnienie, gluta, który nie zniesie nadmiernego ciepła, chłodu ani ciemności.

Czy widok przeciętej na pół góry był dla niego śladem dłoni starożytnego boga?

Czym to wszystko jest dla człowieka teraz? Dla gluta uzbrojonego w maszyny, przyciski, systemy, nauki i nauczki. Kim jesteśmy wobec tego świata, wobec dawnych duchów i dawnych mocy, i czy wciąż potrafimy nawiązać dialog z ich tajemniczą rzeczywistością?

Czym stanie się to dla nas w przyszłości?

Pragniemy wejść w kontakt z siłami natury, nad którymi nie mamy władzy. Nie chcemy zagarniać rzeczywistości – szukamy doświadczenia, bliskości, zetknięcia z czymś bezkresnym, dziwnym, nieskończonym i tajemniczym. Wierzymy, że w spojrzeniu w przeszłość leży nasza przyszłość – nie w historycznych faktach i ideach, lecz w emocjach i intuicjach, które towarzyszyły naszemu gatunkowi, gdy związek z naturą konstytuował całą rzeczywistość człowieka. Jako twórcy szukamy tych intuicji i konstruujemy z nich coś, co może być opowieścią, wędrówką, poszukiwaniem, skuchą albo samym tylko bajdurzeniem i koncypowaniem.

„Nowa duchowość: O mistyce z natury” to cykl wydarzeń realizowanych w ramach wystawy szóstki artystów, działających w odmiennych mediach i technikach. Jesteśmy różni i podobni, jak wszystko na świecie. Chcemy coś opowiedzieć i zaprosić Was do opowiadania.
Marta Basak, Witek Dąbrowski, Maciej Januszewski, Sonia Jaszczyńska, Marta Łyżwińska, Wiktoria Mańkowska
***
Tekst: Witek Dąbrowski
Grafiki, ID: Wiktoria Mańkowska
***
Na wernisażu będzie można usłyszeć koncert na misach i gongach tybetańskich w wykonaniu Marka Ignacego Stempnia. Koncert rozpocznie się o godz. 20:00.

Rotacyjny Domu Kultury – Jazdów 3/18

Ze względu na COVID-19, w domku może jednocześnie przebywać 10 osób.
Zwiedzanie domku będzie możliwe podczas wszystkich wydarzeń organizowanych w ramach wystawy.
Zapraszamy też na dodatkowe oprowadzanie:
27.10 18:00-20:00
29.10 19:00-21:00 
 
-->