„Koniec z Eddym” na podstawie powieści Édouarda Louisa w Teatrze Studio

koniec z eddym sztuka

Imię nie jest tylko imieniem, nie jest tylko ciągiem liter i sylab, ale opowieścią. Imię, z którym się urodziłem, Eddy Bellegueule, sprowadzało mnie do przeszłości i opowieści, której nie wybrałem i od której chciałem uciec. Édouard Louis

„Koniec z Eddym” Teatr Studio

Spektakl Anny Smolar zainspirowany powieścią „Koniec z Eddym” Édouarda Louisa przygląda się doświadczeniu systemowego ucisku i stawia pytanie o lojalność wobec korzeni i klasy społecznej.
W świecie opisanym przez Édouarda Louisa, podkreśla Anna Smolar, nie ma miejsca na inność i okazywanie słabości, a każdy objaw delikatności, ambicji czy marzeń o czymś więcej i byciu kimś innym znika pod ciężarem zmordowanych ciał i czerwonych cegieł, które razem tworzą scenerię małego miasteczka. Powrót Édouarda do historii dorastającego w biednej, robotniczej rodzinie Eddy’ego jest gestem emancypacyjnym. Służy wymazaniu tej osoby, która doświadczyła prześladowania i braku akceptacji ze strony otoczenia. Édouard dokonuje wymazania, aby móc napisać swoją opowieść od nowa.

„Koniec z Eddym”, debiutancka powieść Louisa odniosła niebywały sukces we Francji i na świecie. Autor w wieku 22 lat otrzymał nominację do Nagrody Goncourtów, jednej z najbardziej prestiżowych nagród literackich na świecie, a jego powieść sprzedała się we Francji w nakładzie ponad 300 tysięcy egzemplarzy i została opublikowana za granicą w 25 językach. Od tego czasu Louis napisał dwie kolejne osnute na faktach powieści: wydaną we Francji w 2016 roku „Historię przemocy” i najnowszą „Qui a tué mon père” (ukazała się w maju 2018 roku).

Anna Smolar (ur.1980) reżyserka teatralna, dramaturżka, tłumaczka. Absolwentka literaturoznawstwa na Uniwersytecie Paris-Sorbonne. Swoje spektakle wystawiała między innymi w Nowym Teatrze w Warszawie, w Teatrze Polskim w Bydgoszczy, w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie. Laureatka Paszportu Polityki 2016 w kategorii Teatr. Autorka tłumaczenia na język francuski książki Grażyny Jagielskiej Miłość z kamienia. Do jej najgłośniejszych prac należą Aktorzy żydowscy w Teatrze Żydowskim w Warszawie, Kopciuszek w Starym Teatrze w Krakowie, Henrietta Lacks w Nowym Teatrze w Warszawie, Kowboje w Teatrze im. Osterwy w Lublinie, oraz Slow motion w Narodowym Teatrze w Wilnie.

 

PREMIERA: sobota 24 października 2020, godz. 19.00

KOLEJNE SPEKTAKLE: 25, 29, 30, 31 października i 18 listopada

KONIEC Z EDDYM

Autor: Édouard Louis

Adaptacja i reżyseria: Anna Smolar

Scenografia i kostiumy: Anna Met

Muzyka: Jan Duszyński

Reżyseria światła: Rafał Paradowski

Współpraca dramaturgiczna: Alicja Kobielarz

Kierownik produkcji: Justyna Pankiewicz

Inspicjentka: Maria Lejman-Kasz

Asystent reżysera: Filip Jaśkiewicz

Asystentka scenografa/kostiumografa: Stefania Jabłońska

Asystentki produkcji: Monika Balińska, Michelle Stolarek

Obsada: Dominika Biernat, Marcin Pempuś, Sonia Roszczuk, Mateusz Smoliński, Rob Wasiewicz, Ewelina Żak, Daniel Dobosz

-->