Najpiękniejszy budynek świata według Wallpaper Magazine znajduje się w Polsce!

Prestiżowy magazyn Wallpaper wyznacza dizajnerskie trendy na przyszłość i cyklicznie nagradza projektantów, realizacje, miejsca i obiekty, które w minionym roku zachwyciły jury. Wśród osób decydujących o przyznaniu nagród znajdują się: projektanci Ronan & Erwan Bouroullec, modelka Laetitia Casta, artysta Tom Sachs, projektant mody Ramdane Touhami i znana architektka Amanda Levete. W tym roku wytypowanych zostało 62 projektów w 11 kategoriach. Wśród nominowanych znalazły się realizacje najlepszych pracowni architektonicznych na świecie, to znaczy: OMA, Herzog & de Meuron, Snohetta, Zaha Hadid Architects czy MVRDV. Możemy być dumni, bo nagrodę główną – World Building of the Year 2016 – otrzymał projekt Polaka – Roberta Koniecznego, który przedstawia jego własny dom nazwany „Arką Koniecznego”.

Arka Koniecznego

Robert Konieczny, absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach, na przestrzeni ostatnich lat zdobył wiele nagród i wyróżnień. Jego projekt „Dom Aatraliny” przyniósł mu nagrodę „House of the Year 2016” i „Dom Bezpieczny” na World Architecture Festival Awards 2009 w Barcelonie.
Nagroda Wallpaper Magazine jest podwójnie wyjątkowa, ponieważ Arka jest nie tylko projektem Roberta, lecz także domem, w którym architekt wraz z rodziną mieszka na co dzień.

Arka, surowy dom wykonany z żelbetu, wygląda na pierwszy rzut oka tak, jakby ktoś zrzucił ją na zieloną łąkę w Brennej i zostawił tak, jak akurat upadła. Wrażenie to potęguje fakt, że Arka opiera się tylko na trzech poprzecznych ścianach, reszta budynku „wisi” w powietrzu, tak jakby ciężka bryła nie chciała zniszczyć otaczającej jej natury, a tylko delikatnie i nieśmiało na niej osiąść.

Nowoczesny wygląd nadaje Arce betonowa elewacja (ocieplenie budynku znajduje się w środku) i duże przeszklenia. Sama nazwa „Arka” nawiązuje zarówno do kształtu, jak i funkcjonalności domu. Przechowywanie rzeczy jest tu możliwe pod podłogą, salon i pokój dzienny są pełne światła i rozciąga się z nich piękny widok na łąkę. Ciekawym rozwiązaniem jest także przeniesienie piwnicy na…dach.
Za Arkę Robert Konieczny niedawno został nagrodzony za projekt Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie – ten został wybrany najlepszym budynkiem świata oraz najlepszą przestrzenią publiczną.

Zdjęcia: Olo Studio

Dodaj komentarz

-->