Nadchodzą płyty winylowe w jakości HD. Do sklepów mogą trafić już w przyszłym roku

źródło: Pixabay

O technologii “High Definition Vinyl” zaczęto mówić w 2016 roku, kiedy do Europejskiego Urzędu Patentowego trafiła dokumentacja nowego sposobu produkcji płyt winylowych, mająca przekładać się na lepszą jakość dźwięku, wyższą głośność i dłuższą żywotność nośnika. Teraz pochodzący z Austrii startup Rebeat Innovation otrzymał dofinansowanie rzędu 4,8 milionów dolarów i może rozpocząć pracę nad inicjatywą. Według prezesa firmy, Güntera Loibla, pierwszy “winyl HD” może pojawić się już na początku 2019 roku.

Jak to dokładnie działa? Proces produkcji zakłada cyfrowe przekonwertowanie dźwięku na postać mapy tomograficznej 3D. Następnie zostaną użyte lasery (cały ich system kosztuje podobno 600 tys. dolarów), które zapiszą tę mapę na “stamperze”, czyli matrycy, z której tłoczone są później płyty. 

Firma Güntera Loibla podaje dokładne liczby: winyle HD mają mieć o 30% dłuższą żywotność i o 30% większe natężenie dźwięku, który ma być także dużo wierniej odwzorowany, zapisywana informacja mniej stratna.  Taka “mapowa” technika produkcji ma także pozwolić na unikanie chemii, która odgrywa dziś istotną rolę w tradycyjnym wytwarzaniu winyli. Jeśli zaś chodzi o kompatybilność, to nic się nie zmienia – “nowe” płyty będzie można odtwarzać na zwykłych adapterach.

Pierwsze wyprodukowane winyle HD mają być gotowe już jesienią tego roku. Po prezentacji na konferencjach branżowych i ewentualnych dalszych poprawkach będzie trafią do sklepów najpewniej latem 2019 roku. Pozostaje pytanie – czy będą droższe? A jeśli tak, to o ile?

 

ZOBACZ TEŻ: Posłuchaj ponad 50 tysięcy winyli za darmo. Co 10 minut nowa płyta

72 komentarze

Dodaj komentarz

-->