“Musical o musicalu ‘Metro’”

musical o musicalu metro

Inspirowany legendarnym spektaklem „Metro” musical dla młodzieży o poprawności politycznej. „Metro” to opowieść o outsiderach próbujących wyśpiewać sobie wolność w czasach transformacji. Odrzuceni przez mainstream tworzą nienormatywną rodzinę, która w podziemiach metra snuje wizję świata bez stereotypów, podziałów i ograniczeń. Wykorzystując queerowy potencjał oryginału i dekonstruując zawarte w nim strategie, twórcy projektu zainicjują dysksuję na temat wrażliwości społecznej. Jako członkowie homoseksualnej mniejszości Robert Wasiewicz i Marcin Miętus chcą stworzyć przestrzeń do rozmowy o dyskryminacji z postemancyapcyjnej perspektywy. Musical podwójnie kodowany, zarówno dla młodszej, jak i starszej widowni – piosenka o konsekwencjach użycia słowa „pedał” przyda się każdemu.

Komuna Warszawa “Metro”

W ramach wystawy 22.05 zaprezentowane zostaną odcinki trailerów oraz instalacje przygotowane przez innych uczestników i uczestniczki projektu “Teren wspólny”: Nataszę Gerlach, Piotra Urbańca oraz Martę Jalowską.

Robert Wasiewicz
Aktor, tancerz, performer, reżyser. Od 2016 roku związany z warszawskim STUDIO teatrgalerią. Ukończył Wydział Teatru Tańca w Bytomiu, filii krakowskiej PWST. Początkowo był gościnnym artystą Śląskiego Teatru Tańca. Jako aktor i tancerz współpracował z reżyserami i reżyserkami teatru dramatycznego i muzycznego, m.in. z Michałem Borczuchem (“Faust” i “Żaby”), Krzysztofem Garbaczewskim (“Wyzwolenie”), Martą Ziółek (“Zrób siebie”, “PIXO”).
W Studio teatrgealeria wyreżyserował “Więcej niż jedno zwierzę”.

Marcin Miętus
Dramaturg, edukator, krytyk teatralny. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył szkolenie w Laboratorium Nowych Praktyk Teatralnych w zakresie zawodu dramaturga (SWPS, Nowy Teatr w Warszawie). Koordynował działania edukacyjne i prowadził warsztaty w Ośrodku Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA. Publikował m.in. w „Dialogu”, „Didaskaliach”, „Znaku” i „Kulturze Liberalnej”. Rezydent V4@Theatre NITRA 2019 na Słowacji. Dramaturg spektaklu „We_selle” w choreografii Wojciecha Mochnieja (2018, premiera w Teatrze ROZBARK), spektaklu/wydarzenia performatywnego „Więcej niż jedno zwierzę” w reżyserii Roberta Wasiewicza (2019, Teatr Studio w Warszawie), w którym bierze również udział jako performer. Autor adaptacji i dramaturg spektaklu „Piknik pod Wiszącą Skałą” w reżyserii Miry Mańki (2020, Teatr Współczesny w Szczecinie).

22.05., g. 19.00-20.30
Komuna Warszawa / Galeria,
ul. Emilii Plater 31*

-->