Druga odsłona „Tragedii Króla Ryszarda III”

ryszard III powszechny

W piątek, 22 maja o godzinie 17.00 odbędzie się premiera kolejnej odsłony spektaklu „Tragedia Króla Ryszarda III” w reżyserii Grzegorza Falkowskiego. Odcinek pod tytułem „Ziemio, co pijesz tę krew” będzie dostępny na kanale YouTube Teatru Powszechnego do 30 maja, do godz. 10.00 (linki pojawią się w dniu premiery na stronie internetowej oraz facebookowym profilu Teatru).

„Tragedia Króla Ryszarda III” to spektakl inspirowany motywami z „Ryszarda III” Williama Shakespeare’a oraz obrazami natury. Jest tworzony z konieczności za pomocą prób i nagrań online, dzięki komunikatorom internetowym, łączy formy etiudy filmowej i teatru internetowego. Prolog całego projektu pt. „Czas nam teraz oglądać wesołe komedie” jest dostępny tylko do 23 maja, do godz. 10.00.

„Tragedia Króla Ryszarda III”

scenariusz i reżyseria: Grzegorz Falkowski
muzyka i udźwiękowienie: Andrzej Kłak
zdjęcia: Grzegorz Falkowski

montaż: Emilia Gumańska

obsada I części: Karolina Adamczyk (Lady Shore), Arkadiusz Brykalski (Lord Szambelan Hastings), Michał Czachor (Książę Buckingham), Grzegorz Falkowski (Król Henryk VI Lancaster), Anna Ilczuk (Królowa Małgorzata), Michał Jarmicki (Król Edward IV York), Andrzej Kłak (Ryszard York Książę Gloucester), Karina Seweryn (Anna), Oskar Stoczyński (George York Książę Clarence), Julia Wyszyńska (Królowa Elżbieta Grey), gościnnie jako Czarny Pies – pies Wiesia.

W spektaklu przenikają się dwie linie narracyjne – historie opisane przez Shakespeare’a oraz mijające pory roku i związane z nimi obrzędy. Rozgrywane w czterech ścianach intrygi i ambicje postaci oraz cykliczność czasu natury dopełniają się. Las rośnie i zarasta kości oraz puszki po piwie. Rzeka płynie i niesie do morza kolejne marzanny topione, by odpędzić Złego. Przewodnikiem jest pies, łącznik pomiędzy naturą i człowiekiem. Zło się wydarza, jest wyborem, przypływa i osadza się jak śmieci na dnie rzeki, ale nie zmienia jej biegu.

Prawo natury czy uwarunkowania społeczne? Instynkt czy moralność? Wola czy samowola? W „Tragedii Króla Ryszarda III” rodowe walki o tron, wojna domowa oraz wątki ekologiczne tworzą opowieść niezwykle aktualną w dobie pandemii (której czterysta lat wcześniej doświadczył kilkukrotnie sam Shakespeare, co znalazło odzwierciedlenie w jego późniejszych sztukach).

-->