Mona Lisa obrzucona ciastem. Przebrany mężczyzna zaatakował obraz w Luwrze!

Przez moment świat sztuki wstrzymał oddech. W sieci krążą zdjęcia i nagrania starszej kobiety, która wstała z wózka inwalidzkiego i wysmarowała tortem słynny obraz Leonarda da Vinci. Sprawcą okazał się być przebrany mężczyzna

Obraz nie został uszkodzony, ponieważ znajduje się za ochronnym szkłem. Według materiałów prasowych mężczyzna przebrany za starszą kobietę zeskoczył z wózka inwalidzkiego i próbował rozbić szybę kuloodporną, za którą znajduje się portret Mona Lisy. Po czym rozsmarował na szybie ciasto i rozrzucał naokoło róże. Mężczyzna jest aktywistą klimatycznym – Są ludzie, którzy niszczą Ziemię. Wszyscy artyści, pomyślcie o Ziemi. Dlatego właśnie to zrobiłem. Pomyślcie o naszej planecie – mówił po ataku aktywista na rzecz klimatu. Według portalu „The Guardian” sprawcą jest 36-letni mężczyzna. Został zatrzymany i umieszczony w zakładzie psychiatrycznym.

 

Kontrowersje i ataki na portret Mona Lisy

Dzieło Leonarda da Vinci, które w przeszłości było, celem prób wandalizmu wciąż budzi kontrowersje. W 1956 r. mężczyzna z Boliwii rzucił w nią kamieniem, uszkadzając jej lewy łokieć. Wobec powyższego w 2005 r. obraz umieszczono we wzmocnionej gablocie. Niestety w 2009 r. Rosjanka rzuciła w obraz pustą filiżanką, która lekko porysowała obudowę. 

Chyba każdy pasjonat sztuki pragnie mieć obraz Leonarda da Vinci. W paryskim domu aukcyjnym Christie’s europejski kolekcjoner zakupił XVII-wieczną kopię obrazu Leonarda da Vinci „Mona Lisa” za 2,9 mln euro. Jest to rekordowa cena za reprodukcję tego słynnego dzieła. O tym obrazie napisano już chyba wszystko. Od 1797 roku obraz można oglądać w Luwrze, na stałej ekspozycji. Warto dodać, że obraz jest najlepiej chronionym dziełem sztuki na świecie. 

 

-->