Polska Filharmonia Kameralna

Sopot

POLSKA FILHARMONIA KAMERALNA SOPOT to 19-osobowa orkiestra smyczkowa założona w 1982r. przez Wojciecha Rajskiego, koncertująca także z repertuarem symfonicznym w powiększonym składzie zespołu. Pod nazwą Orkiestra Kameralna Wojciecha Rajskiego, zespół debiutował w czerwcu 1982r. – w Polsce w Teatrze Muzycznym w Gdyni, zaś zagranicą otwierając dwa niemieckie festiwale: Schleissheimer Sommer w Monachium i 37. Festiwal Sommerliche Musiktage Hitzacker. Orkiestra składająca się z młodych i pełnych entuzjazmu muzyków zachwyciła publiczność i krytyków, co spowodowało, iż zaczęły pojawiać się zaproszenia na kolejne niemieckie festiwale oraz do najważniejszych sal koncertowych Europy. Zespół wystąpił m. in. w Filharmonii Berlińskiej, Sali Gasteig w Monachium, Gewandhaus w Lipsku, Musikhalle w Hamburgu, Sali Pleyela w Paryżu, Musikverein w Wiedniu i Concertgebouw w Amsterdamie. Pod koniec lat osiemdziesiątych zespół dawał prawie 100 koncertów rocznie, głównie w Niemczech, ale także we Francji, Szwajcarii, Austrii, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Szwecji, Danii, Luksemburgu i Anglii.

WOJCIECH RAJSKI jest założycielem i dyrektorem artystycznym Polskiej Filharmonii Kameralnej Sopot. Studia dyrygenckie odbył w warszawskiej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w klasie prof. Bogusława Madeya. W czasie studiów prowadził Orkiestrę Symfoniczną Związku Harcerstwa Polskiego, z którą odbył kilka podróży koncertowych po Polsce. Po ukończeniu edukacji w Warszawie, swoje umiejętności doskonalił na studiach podyplomowych w Kolonii oraz podczas kursów mistrzowskich w Wiedniu.

[materiały promocyjne] 

Dodaj komentarz

-->