Kolejne ogłoszenia Unsoundu

Kolejni artyści dopełniają składu tegorocznej edycji krakowskiego festiwalu Unsound. Jednocześnie dziś o 12 w sprzedaży pojawią się bilety na pojedyncze wydarzenia. Wstępny program festiwalu i linki do zakupu biletów można znaleźć na naszej stronie. Szczegółowy program zostanie opublikowany w przyszłym tygodniu.

NURSE WITH WOUND praktycznie definiują muzykę surrealistyczną, osadzając zwykłe dźwięki w niezwykłych kontekstach. Ich występom na żywo towarzyszą projekcje wideo, które wzmacniają dodatkowo atmosferę snu. Na Unsoundzie zobaczymy ich w ramach „Double Vision” – obok wspólnego dzieła Robina Foxa i Atom™, zamówionego na potrzeby festiwalu.

Specyficznie brytyjskim projektem jest CYCLOBE, którego trzon stanowią Stephen Thrower i Ossian Brown – dwóch współpracowników Coil. Na żywo występują jako pięcioosobowy zespół, budujący halucynacyjne krajobrazy dźwiękowe oparte na dźwiękach akustycznych i elektronicznych. Towarzyszą im do tego krótkie projekcje filmowe. Koncert na Unsoundzie to piąty występ Cyclobe na żywo w całej historii istnienia projektu.

LICHENS podczas swoich improwizacji na żywo tworzy transową atmosferę przy pomocy syntezatorów modularnych i głosu. LORENZO SENNI również wprowadza w trans, ale w inny sposób – w jego twórczości idea „narastania”, typowa dla euforycznej muzyki tanecznej, rozpada się. STIAN WESTERHUS z Norwegii w nietypowy sposób podchodzi do gitary elektrycznej – z noise’u, elektroniki, niskich wibracji buduje dźwięk, w którym można się zanurzyć.

ALAMEDA 4 z Polski to improwizująca grupa, która bojowe groove’y zestawia z kosmicznymi eksperymentami i strukturami z pogranicza jazzu i rocka. Perkusyjny kolektyw z Gdańska, REMONT POMP, połączy siły z MIKOŁAJ TRZASKA IRCHA CLARINET QUARTET (Mikołaj Trzaska, Paweł Szamburski, Wacław Zimpel i Michał Górczyński). PIOTR KUREK, specjalista od elektroniki, wystąpi dwukrotnie – raz solo z muzyką do absurdalnej miniaturki filmowej “Rondo” (1958) Janusza Majewskiego, a po raz drugi – z nowym projektem klubowym, HEROINY.

Skoro mowa o muzyce klubowej – EVIAN CHRIST zaprezentuje nowy program live w kilku miejscach tej jesieni. Unsound będzie jednym z nich. To wyjątkowy set, w którym spotkają się dźwięk, światło i projekcje. VLADISLAV DELAY rzadko występuje na żywo, ale na Unsoundzie pojawi się jako RIPATTI, przynosząc ze sobą nieregularne rytmy i mieszankę dźwięków popowo-klubowych z wokalem. LEE GAMBLE zajmuje obszar między muzyką eksperymentalną a klubową. Występ na Unsoundzie to zapowiedź nowego albumu i EPki, które ukażą się nakładem PAN. STANISLAV TOLKACHEV z Ukrainy jest być może mniej znanym, ale nie mniej wyjątkowym artystą, który specjalizuje się w surowych setach analogowych.

PC Music to label, który chyba najbardziej podzielił słuchaczy w tym roku – jedni go kochają, inni nie znoszą charakterystycznych, hiperaktywnych, plastikowych basów. Na Unsoundzie usłyszymy SOPHIE i FELICITĘ, podczas gdy za ścianą grać będą mroczniejsi PERC i RROSE.

LOGOS reprezentuje inny fragment brytyjskiej sceny – wielki powrót muzyki grime. Wraz z Mumdance i Pinchem pojawi się na b2b secie (po występie Mumdance’a z Novelistem). LENA WILLIKENS z Niemiec wywołała prawdziwą burzę swoim miksem dla Resident Advisor – u nas pojawi się z szalonym, bezkompromisowym setem didżejskim.

Po raz kolejny udowadniamy, że polska scena elektroniczna ma się doskonale. Przykładem niech będzie „demon techno” KUCHARCZYKA, LAUTBILD – taneczny projekt Wilhelma Brasa, ROBERT PIERNIKOWSKI i jego eksperymentalny hip hop, a także 67,5 MINUT PROJEKT – improwizowane, drum’n’bassowe alter ego LXMP. MIRT wystąpi wspólnie z TER – po ubiegłorocznym minikoncercie w Klubie Re, tym razem pojawią się w Forum.

Czas wreszcie ogłosić szczegóły otwarcia i zamknięcia festiwalu. Na początek: CHRIS ABRAHAMS, pianista THE NECKS, zaprezentuje swoją interpretację utworu Johna Cage’a „The Dream” z 1948 roku. Na finał czeka nas spotkanie z CALL SUPER (LP niedługo ukaże się nakładem Houndstooth), oraz OBJEKT – połączą siły w secie didżejskim pod hasłem EVERYTHING IS TRUE (EiT).

To będzie jedna z kilku darmowych imprez tegorocznego Unsoundu – obok pierwszej i ostatniej nocy, ogłosimy również szczegółowy program, w którym znajdą się koncerty, panele i instalacje.

Dodaj komentarz

-->