Jak możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy?

W obliczu wojny, która trwa, od 24 lutego polską granicę przekroczyło już ponad 500 tysięcy uchodźców. Dom straciło nie tylko wiele ludzi, ale i zwierząt. Liczne organizacje zbierają fundusze na wsparcie dla bezdomnych psów i kotów. Podpowiadamy, jak możemy pomóc zwierzętom z Ukrainy. 

 

Łatwiejszy wjazd do Polski

Polski rząd nie wymaga obecnie od przekraczających granicę zwierząt (psów i kotów) dowodów szczepień, testów krwi, ani mikrochipów. Zmianie uległy także przepisy przewożenia zwierząt przez polsko-ukraińską granicę. Ich właściciele mają jedynie obowiązek wypełnić dokumenty dotyczące przejścia zwierząt przez granicę. Istnieje możliwość przeprowadzenia badania, jak również szczepienia na koszt budżetu państwa. Transport kolejowy nie wymaga już płatności za przejazdy od mieszkańców Ukrainy, ale także zezwala na przewożenie ze sobą czworonogów.

Sprawdź, jak można pomóc! Lista schronisk i organizacji:

Zachęcamy obserwować grupę na Facebooku: POMOC DLA ZWIERZĄT W UKRAINIE. Zamieszczane są na niej ogłoszenia o adopcji zwierząt. Znajdziemy tam również informacje ofert wsparcia, a także bezpiecznych transportów.

Stowarzyszenie Pogotowie dla Zwierząt – Pomocą dla psów na Ukrainie zajmują się od kilku dni. Uzgadniają transporty po psy bezdomne, które trafiły na ulicę i schroniska. Łącznie mają transportować do Polski w najbliższym tygodniu około 300 potrzebujących zwierząt

Fundacja Złap Dom – Przekazuje leki, środki medyczne, preparaty weterynaryjne dla zwierząt, które zostały oraz koce, jedzenie, wodę i inne przydatne rzeczy dla ludzi. Zabierają ze sobą karmę, leki, chipy i inne potrzebne rzeczy, które zostawiają dla zwierząt w Ukrainie lub rozdysponują na miejscu dla potrzebujących. Udzielają także pomocy na miejscu i planują działania w długofalowej formie.

Fundacja VivaOtrzymaliśmy wiele próśb o przyjęcie zwierząt, jesteśmy umówieni na granicy na kolejne transporty”. Fundacja tworzy zbiórkę celową, abyśmy wiedzieli, ile i na co będą wydatkowe nasze datki.  Aktywnie pracuje nad zwiększeniem miejsca na nowe zwierzęta m.in poprzez odpowiednie i aktywne ich łączenie w pary w boksach.

Organizacja PETA – Organizacja informuje o pomocy na granicach i apeluje, wyjeżdżających z kraju Ukraińców by nie zostawiali swoich zwierząt. Za pomocą formularza aplikacyjnego można zgłosić wniosek do rządzących, którzy mają wpływ nad przygotowywaniem i głosowaniem ustaw pomagającym w tym trudnym czasie pupilom. 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->