Film: Pszczoły mają głos!

Małe, bzyczące i nic nie znaczące? To na pewno nie jest opis pszczoły, bo one wbrew wielkości znaczą bardzo wiele. Wszyscy, którzy do tej pory ignorowali małe, żółte owady powinni przejść się na film #WięcejNiżMiód. Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Odkryj tajemnice ula.

Z roku na rok brzęczą coraz ciszej, więc naprawdę warto wsłuchać się w ten głos. Populacja pszczół ginie na całym świecie. Przyczyny tego niepokojącego zjawiska nie są do końca wyjaśnione: na liście najgroźniejszych wrogów pracowitych owadów wymieniane są pestycydy, brak bioróżnorodności oraz monokulturowe obszary dominujące w rolnictwie. Co gorsza, jeśli oczywiście wierzyć w słowa przypisywane Albertowi Einsteinowi, bez #pszczół ludzkości grozi kryzys poważniejszy od finansowego. Czy możemy zapobiec ich zagładzie, żeby – ujmując rzecz najprościej – uratować własną skórę?

Szwajcarski reżyser i scenarzysta #MarkusImhoof twierdzi, że tak, a jako wnuk pszczelarza ma bardzo osobisty stosunek do całej sprawy. Wykorzystując najnowszą technologię pozwalającą zajrzeć w głąb gniazd i uli, zaprasza widzów w fascynującą podróż do świata pszczół, których tajemnice pozostawały dotąd niewidoczne gołym okiem. Tak powstał jeden z najdroższych dokumentów w historii. #Imhoof udowadnia, jak mało do tej pory wiedzieliśmy o pszczołach. Robi to nie tylko po to, żebyśmy mieli możliwość odkryć prawdziwe piękno tych owadów oraz zrozumieć, że odgrywają one istotną rolę w ekosystemie. Dla jednych #WięcejNiżMiód będzie przygodą na miarę kina science fiction czy wciągającą próbą rozwiązania iście kryminalnej zagadki, dla innych – zaległą lekcją biologii z przesłaniem. Z pewnością nie można zarzucić reżyserowi ani natarczywej ekoagitacji, ani tym bardziej przynudzania.

reż. Markus Imhoof
Szwajcaria/Niemcy/Austria 2012, 90 min
Against Gravity, #06.09

Dodaj komentarz

-->