Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab

W dniach 6- 9 października 2022 roku odbędzie się 11. edycja Festiwalu Sztuki Cyfrowej Patchlab w Krakowie. W tym roku Festiwal skupia się na roli technologii i sztuki cyfrowej w budowaniu świadomości ekologicznej i możliwych zmianach w relacji z naturą.

Festiwal Sztuki Cyfrowej Patchlab nosi nazwę _econtinuum. Nawiązuje do relacji między nowymi technologiami („e-” jak elektronika) a naturą („eco-” to ekologia), z naciskiem na przyszłość („continuum”, czyli kontynuacja naszej współegzystencji). Wspólnie z zaproszonymi artystami, wydarzenie skupiać się będzie na najważniejszych zjawiskach współczesnego świata: komentując je, skłaniając do refleksji, szukając twórczych rozwiązań, dających nadzieję na przyszłość. 


Jaką rolę może odegrać technologia w obliczu katastrofy klimatycznej i w budowaniu lepszej przyszłości? W ciągu czterech dni Festiwalu ponad 40 artystów z różnych stron świata spróbuje odpowiedzieć na to pytanie. Zaprezentują swoje prace, które nie tylko pokazują skalę problemu, ale niosą też nadzieję na przyszłość. W programie: dwie wystawy, panele dyskusyjne, koncerty audiowizualne, projekcje wideo oraz wydarzenia muzyczne.

Doszliśmy do punktu, w którym „uzbrojeni” w cyfrowe urządzenia i poddani władzy algorytmów, często nieświadomie mamy destrukcyjny wpływ na środowisko. Tylko od nas zależy, czy będziemy w dalszym ciągu korzystać z nich jako narzędzi do degradacji planety, czy też wykorzystamy potencjał nowych technologii do budowania lepszej przyszłości. Czy jesteśmy gotowi na symbiocen – erę, w której człowiek jest częścią natury i używa technologii również po to, by zadbać o dobro środowiska? Na to pytanie będziemy próbowali odpowiedzieć w tym roku – wyjaśnia główną myśl tegorocznego Festiwalu Elwira Wojtunik, Dyrektor Artystyczna.

Sprawdźcie szczegółowy program Festiwalu na stronie oraz wydarzeniu FB!


 

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->