„East” w Tamie

„East” to instalacja audiowizualna, która powstała jako efekt współpracy Prurienta i Svena Marquardta. Idea projektu wywodzi się z kultury klubowej i jest próbą połączenia fotografii z językiem muzycznym.

Instalacja składa się z serii zdjęć East Side Girls zrobionych napoczątku lat 80-tych we wschodnim Berlinie i East Village w Nowym Jorku oaz muzki skomponowanej przez Dominica Fernowa (AKA Vatican Shadow / Prurient). Materiały video oraz wizualizacje na to wydarzenie zostały przygotowane przez kolektyw Pfadfinderei. Oldschoolowy New York Punk i Hardcore miesza się z tym, co działo się wtedy w Berlinie. Kładąc nacisk na kontrasty, Artyści działają przeciw generalizacji i wprowadzają widza w poczucie paradoksu. Sven Marquardt i Pruirient kreują świat bez wyjaśnienia, w którym prezentują odbiorcy scenariusz i pewną historię bez mówienia wprosto czym ona jest. To stawia widza i słuchacza w szczególnej sytuacji, w której musi stać się nie tylko obserwatorem, ale także uczestnikiem – kultura klubowa nie jest kulturą pasywną; trzeba być jej częścią, aby ją zrozumieć.

Premiera projektu miała miejsce w gruzińskim klubie KHIDI w listopadzie 2018 roku, a wydarzenie w Tamie będzie jedynym w Polsce pokazem tej instalacji. „East” łączy monumentalne, czarnobiałe fotografie Svena Marquardta z wielkoformatową projekcją video od Pfadfinderei i muzyką Prurienta. Projekt został specjalnie przygotowany z myślą o przestrzeni Izby Rzemieślniczej i wyraża naszą potrzebę stworzenia platformy, w której kultura klubowa zbiegać się będzie z różnymi przejawami sztuk wizualnych, motywując odbiorców do pogłębionej refleksji, rozwoju osobistego
oraz autoekspresji. W ciągu ostatnich dwóch dekad Sven Marquardt zyskał uznanie na całym świecie dzięki swojemu wyjątkowemu podejściu do fotografii.

Popularność przyniosły mu charyzmatyczne portrety przyjaciół związanych z nocnym życiem Berlina, uchwycone analogowym aparatem. Sugestywne kontrasty, charakterystyczne wykorzystanie światła dziennego i przemyślane kompozycje współgrają z wyrazistymi postaciami, uwiecznionymi na zdjęciach Svena.

line-up:
Prurient live
OTHK live
Marina Aleksandra
TRACKs

EVENT FB

-->