Co robić z kacem, kim jest hipster
i jak działa mąż – seria poradników dla zagubionych dorosłych

Seria Ladybird wychowały kilka pokoleń grzecznych Brytyjczyków. W czasach przedinternetowych to właśnie książki z charakterystyczną biedronką na okładce uczyły dzieci i nastolatków najważniejszych rzeczy – jak hodować rzeżuchę i co to jest bomba atomowa; że mama nie rozstaje się z fartuszkiem, bo uwielbia piec pieczeń wołową dla całej rodziny, a tacie nie należy przeszkadzać, bo jest zmęczony po pracy. Bohaterowie z nieodłącznym uśmiechem wprowadzali w tajniki spokojnego życia w epoce nuklearnej.

ladybird4_3469920b

„W dzieciństwie często zastanawiamy się, kim będziemy w przyszłości – astronautą czy chirurgiem. Jesteśmy przekonani, że świat stoi przed nami otworem. Aż w końcu nadchodzi dzień, kiedy uświadamiamy sobie, że tak nie jest”. Dla takich osób, w tym dla mnie, skierowana jest nowa seria poradników Jasona Hazeleya i Joela Morrisa, którzy też wychowali się na książeczkach Ladybird.

Ma uczyć świata nie dzieci, lecz dorosłych. Zagubionych jak dzieci w świecie płynnych ról płciowych, internetowych randek, związków poliamorycznych, hipsterów i niemijających kaców.

W cyklu ukaże się osiem pozycji – m.in. poświęcona kacowi, kryzysowi wieku średniego i współczesnym randkom. Dwie zgłębiają kwestie partnerskie: „Jak to działa: mąż” i „Jak to działa: żona”. Twórcy postanowili sobie utrudnić zadanie. Do zilustrowania całej serii nie przygotowali nowych rysunków, lecz przedarli się przez ogromne archiwum wydawnictwa. „Nie było zbyt wielu rysunków przedstawiających razem kobiety i mężczyzn. Na tym polegała zabawa”. Dla Hazeleya i Morrisa seria jest też hołdem dla zapomnianej, niedocenianej estetyki ilustrowania książek dla dzieci.

Z kacem i hipsterami zgodnie z receptami dwóch Anglików będzie można walczyć od 29 października, gdy seria pojawi się w księgarniach.

602 komentarze

Dodaj komentarz

-->