Zobacz nieistniejącą Warszawę na tej nietypowej wirtualnej wystawie

[Un]seen Warsaw wystawa

[Un]seen Warsaw (“Niewidziana Warszawa”) jest projektem mającym na celu eksplorację przestrzeni wizualnej architektury Warszawy poprzez wyuczenie modelu sztucznej inteligencji na zdjęciach budynków stolicy. Po procesie uczenia model jest w stanie tworzyć nowe formy, z zachowaniem stylu architektonicznego oraz głównych motywów występujących na ulicach Warszawy. W efekcie powstają obrazy, które z jednej strony wydają się znajome dla odbiorcy i “widziane wcześniej”, poprzez zastosowanie przez model typowych często spotykanych elementów architektury Warszawy. Z drugiej strony, odbiorca nie jest w stanie dokładnie zlokalizować żadnego z obrazów, gdyż żaden z nich w rzeczywistości nie istnieje.

[Un]seen Warsaw wystawa

Ponadto, po zakończeniu procesu uczenia, możemy się liniowo przemieszczać w przestrzeni wielowymiarowej, której każdy punkt może zostać użyty do wygenerowania nowego obrazu. W ten sposób możemy obserwować płynną deformację budynków z jednych kształtów w drugie oraz odkrywać zaskakujące egzotyczne obiekty z pogranicza ulic Warszawy a snu szalonego architekta.

Model sztucznej inteligencji został wyuczony na 3000 zdjęć Warszawy, wykonanych w listopadzie 2020 roku. Każdy utwór ma przypisany adres w wirtualnej przestrzeni wielowymiarowej poprzez użycie prawdziwych nazw ulic Warszawy i liczb, które służyły do wygenerowania danego obrazu. Najczęściej nie znajdziemy tych konkretnych adresów na ulicach Warszawy, w związku z czym projekt jest również artystycznym nawiązaniem do alternatywnej nieistniejącej Warszawy.

Tu możecie odwiedzić wirtualną wystawę [Un]seen Warsaw.

-->