STUDIO teatrgaleria startuje z wirtualnymi pracowniami artystów na openstudios.pl

teatr studio

STUDIO teatrgaleria zaprasza 5-6 lutego 2021 roku na dwudniowe wydarzenie online „Przedłużanie teatru / Extending the theatre”. Program złożony z rozmów, pokazów prac artystów i wydarzeń na żywo inauguruje start specjalnie utworzonej strony internetowej projektu – openstudios.pl.

STUDIO teatrgaleria openstudios.pl

W 2021 roku STUDIO teatrgaleria kontynuuje program OPEN STUDIOS – wirtualne pracownie zainicjowany przez Natalię Korczakowską i Annę Lewanowicz wiosną minionego roku. Projekt dedykowany artystom powstał z potrzeby i tęsknoty za spotkaniem, inspiracją i możliwością pobudzenia myśli oraz emocji, tak charakterystycznych dla medium teatru. W 2020 r. wirtualne pracownie otworzyli m.in. Rabih Mroué, Daniel Wetzel/Rimini Protokoll, Toshiki Okada, Medea Electroniqué, Wojtek Ziemilski, Łukasz Twarkowski, Gosia Wdowik. Wspólnie z interdyscyplinarnym centrum kultury Onassis Stegi w Atenach STUDIO teatgaleria rozwija platformę w międzynarodowym kontekście. Projekt Open Studios rozwijany jest przez zespół, do którego należą: Anna Lewanowicz, Natalia Korczakowska, Agata Balcerzak, Szymon Adamczak i  Christina Liata.

 

OPEN STUDIOS to przestrzeń dla eksperymentu i niezobowiązującego poszukiwania (nieznanych jeszcze) form teatru bliskiej przyszłości. Proponujemy refleksję nad tym, jak możemy razem tworzyć, rozwijać się i spotykać się poprzez sieci, platformy i technologie. Wspólnie kreujemy tymczasową społeczność, opartą na wymianie doświadczeń i wiedzy, poznając zarazem szeroką paletę estetyk, narzędzi i praktyk, proponowanych przez artystów z Polski i ze świata – podkreśla Anna Lewanowicz.

 

Dwudniowy program online „Przedłużenie teatru / Extending the theatre” w dniach 5-6 lutego 2021 r. zainauguruje odsłonę wirtualnych pracowni w bieżącym roku na openstudios.pl. W piątkowej (5 lutego o godz. 19:00, piątek) rozmowie z Konstantiną Georgelou, teoretyczką sztuk performatywnych, Edit Kaldor i Wojtek Ziemilski opowiedzą o tworzeniu projektów teatralnych w oparciu o technologie i urządzenia komunikacyjne. Tego samego dnia od godz. 17:00 zaprasza Wojtek Ziemilski na „Uwolnić rzeczywistość. Laboratorium Spektaklu Dokumentalnego Online”. Na stronie projektu również będzie dostępna dokumentacja pracowni Edit Kaldor „Duch w maszynie. Zrozumieć media. Przedłużenia człowieka”. W sobotę STUDIO zaprasza na rozmowę „Artist talk: Rola wyobraźni w wyizolowanym świecie” o praktykach artystycznych interesujących artystów teatru i sztuk performatywnych z Azji Wschodniej (6 lutego o godz. 13:00, sobota). Gośćmi Marii Rößler będą Toshiki Okada (Japonia), Baboo Liao (Tajwan) i Jisun Kim (Korea Południowa). Z Gosią Wdowik o godz. 16:00 zajrzymy do jej pracowni, która przybliży nam swój kilkutygodniowy proces twórczy i zaprezentuje narzędzia z jakimi pracuje w projekcie „Tam gdzie, Ciebie nie ma”. Do współpracy zaproszono również Chrisa Kallmyera, który związany jest z California Institute of the Arts i współpracował z Fundacją Pulitzera, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w San Francisco czy Filharmonii w Los Angeles. Całodzienna prezentacja pracy wideo artysty dźwiękowego i performera mieszkającego w Los Angeles jest wynikiem trwającej od 2017 r. współpracy STUDIO z CalArts – jednej z najważniejszych amerykańskich interdyscyplinarnych uczelni artystycznych. Większość wydarzeń odbędzie się w języku angielskim. Wszystkie wydarzenia są dostępne bezpłatnie, bez rejestracji.

 

Pierwszą wirtualną pracownię OPEN STUDIOS w 2021 roku poprowadzi Lola Arias. Pochodząca z Argentyny reżyserka, pisarka i autorka teatru dokumentalnego jest znana m.in z takich spektakli jak „Pole minowe” i „Melancholia i manifestacje”. Artystka wykorzystuje formułę wykładu performatywnego i opiera ją na  osobistych materiałach. Spotkania rozpoczną się 15 lutego 2021. Na osoby zainteresowane nieodpłatnym udziałem organizatorzy czekają do 7 lutego, ilość miejsca ograniczona.

Kolejną twórczynią w ramach OPEN STUDIOS będzie Lotte van der Berg i jej zespół Third Space z Amsterdamu. Znana jest polskiej widowni jako kuratorka Idiomu: „Paradoks widza” Festiwalu Malta w Poznaniu w 2016, gdzie prezentowała swoje prace w naszym kraju po raz pierwszy.

-->