Znamy zwycięzcę Literackiej Nagrody Nike

źródło: Wikimedia

Podczas uroczystej gali, odbywającej się w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego wręczono zwycięzcę tegorocznej Nagrody Literackiej Nike. O miano najlepszej książki walczyło siedem pozycji.

Wśród tegorocznych nominowanych były powieści: “Serce” Radki Franczak i “Las nie uprzedza” Krzysztofa Środy; poematy: “Paraliż przysenny” Genowefy Jakubowskiej-Fijałkowskiej i “Włos Bregueta” Jacka Podsiadło; eseje: “Dwanaście srok za ogon” Stanisława Łubieńskiego i “Fałszerze pieprzu” Moniki Sznajderman oraz reportaż –  “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza.

Ostatecznie – po raz pierwszy w dziejach Nagrody Nike – wygrał reportaż (a dokładnie reportaż historyczny), “Żeby nie było śladów” Cezarego Łazarewicza. 

To książka o czasach, które wydawało się, że już nigdy się nie zdarzą. Kiedy już ją napisałem, okazało się, że mechanizmy władzy są wieczne. Mam  nadzieję, że za 20 lat ktoś opisze nasze czasy i również dostanie za to Nike – powiedział w dziękczynnym przemówieniu Cezary Łazarewicz. 

Dodatkową nagrodę w plebiscycie czytelników czytelników “Gazety Wyborczej” dostał Stanisław Łubieński za książkę “Dwanaście srok za ogon”. Również z tą książką związana jest zwycięska recenzja literacka, autorstwa Grzegorza Sokołowskiego. 

 

1 komentarz

Dodaj komentarz

-->