Zebra w 3D. Iluzja optyczna, przed którą zwolni każdy

źródło: Gusti

Iluzje optyczne to obok śmiesznych kotów i fail-filmików coś, na czym stoi Internet. Widział je każdy, także te malowane w postaci przepaści, sztucznych tuneli i pozornie bezsensownych mazideł, które z pewnej perspektywy układają się w przestrzenne konstrukcje czy skomplikowane napisy. Teraz jednak pewne małe islandzkie miasto Ísafjörður postanowiło wykorzystać znany efekt w celu mniej rozrywkowym, a bardziej pożytecznym – aby zwiększyć bezpieczeństwo na drodze.  

źródło: Gusti

Na pomysł stworzenia trójwymiarowego przejścia wpadł zajmujący się przestrzenią miejską urzędnik, Ralf Trylla, inspirując się podobnymi projektami w New Delhi w Indiach. Spadł mu jak z nieba – zajęty był właśnie szukaniem kreatywnych rozwiązań na spowolnienie ruchu. W realizacji pomogła zajmująca się muralami i malowidłami firma Vegmálun GÍH. Zebra nie powstała od razu – zanim nabrała ostatecznego kształtu eksperymentowano przez kilka tygodni z różnymi technikami malarskimi. 

źródło: Gusti

Co ciekawe, optyczna iluzja nie jest widoczna tylko z jednego miejsca – wszystko zależy od perspektywy. Na przykład pasy widziane z góry wyglądają jak unoszące się nad ziemią i rzucające cień równolegle ściany. Natomiast dla dojeżdżającego do przejścia samochodu, jawi się ono jako zagrożenie w postaci taranów, w które po prostu można wjechać. Na razie przejście jest w fazie testowej, ale podobno kierowcy już zwalniają! Zobaczcie: 

Ísafjarðartöffari í Hafnarstræti. #DaníelIngi #Ísafjörður #3dgangbraut #vegamálun #3d #3dpainting #walkthisway

A post shared by Linda Björk Pétursdóttir (@lindabjorkp) on

17 komentarzy

Dodaj komentarz

-->