Za Waszą i Naszą – wystawa plakatu

Wystawa autorstwa Małgorzaty Gurowskiej i Agaty Szydłowskiej „Za Waszą i Naszą” to ręcznie drukowane sitem plakaty. Poruszają tematykę dotyczącą protestów kobiet z problemami związanymi z prawami zwierząt i przyrody.

– Wolność człowieka i zwierząt nie-ludzkich to wspólna sprawa. Marzy nam się, idąc za propozycją Bruno Latoura, „parlament rzeczy”. W takim parlamencie zwierzęta nie-ludzkie, rośliny, grzyby, góry i rzeki miałyby swoje przedstawicielki. W baśniowej wersji radykalnej ludzko-nie-ludzkiej wspólnoty zwierzęta wychodziłyby na ulice protestować. Tymczasem my musimy protestować w imieniu swoim i w ich imieniu. Za wolność waszą i naszą – mówią autorki.

Z okazji obchodów Święta Niepodległości w 2020 roku powstał cykl plakatów „Za Waszą i Naszą”. Miał na celu zaktualizowanie hasła kojarzącego się z walką o niepodległość o współczesne, pozytywne treści odwołujące się do bieżących wyzwań. Wydarzenie było współorganizowane przez inicjatywę Rok Antyfaszystowski i Biennale Warszawa. W ramach tej inicjatywy Małgorzata Gurowska i Agata Szydłowska rozpoczęły cykl plakatów łączących bieżącą tematykę dotyczącą protestów kobiet z problemami związanymi z prawami zwierząt i przyrody. Cykl ten wciąż jest rozwijany i reaguje na bieżące wydarzenia oraz dyskusje. Umieszczone w przestrzeni publicznej plakaty zostały zniszczone i zamazane.

Wernisaż wystawy odbędzie się 10 czerwca o godzinie 20:00
Adres: Kwiaciarnia Grafiki ul. Smulikowskiego 6/8
Zwierzaki mile widziane.

Link do wydarzenia: Za Waszą i Naszą / wystawa plakatu | Facebook

Impreza towarzysząca 27. Międzynarodowemu Biennale Plakatu w Warszawie.

Projekt współfinansowany ze środków na naukę Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie

Zdjęcia: Materiały prasowe

-->